t door het grote aantal excursies van allerlei verenigingen die specia kwamen om van ons natuurschoon te genieten. Onze gidsen deden daarbi, nuttig werk door de diverse plattelandsvrouwen, huishoudscholen, zai lieden, landbouwers enz. de ogen nog verder te openen voor de natuur Verschillende verenigingen van vogelliefhebbers uit België, alsmede delingen van onze eigen Nederlandse K.N.N.V. N.J.N. en zusterverenig gen behoorden tot de bezoekers. Be Nederlandse Verenigingen tot bescherming van Vogels maakte zelfs (naar wij menen) zeer goed geslaagde "vierdaagse" naar onze gebieden de Bevelanden. Kortom, met allerlei mensen werden prettige contacten gemaakt of her^ nieuwd. Broedgegevens Wanneer wij een overzicht geven van de resultaten van het broeds! zoen 1966 op Schouwen-Duiveland, dan vermelden wij in de eerste plaat ontbreken van de "grote stern" die sedert mensenheugenis op verschil plaatsen op ons eiland broedde, de laatste jaren alleen nog in de "W versinlaag" aan de zuidkant van Schouwen. De grote stern keerde ook dit jaar niet als broedvogel terug. Ook werd de dwergstern niet meer broedvogel waargenomen, terwijl het aantal broedende visdiefjes aanme lijk geringer was dan in voorgaande jaren. Het ziet er dan ook naar dat sterns niet meer zullen gaan behoren tot de Schouwse broedvogels| hetgeen voor de vogelstand een groot verlies zal betekenen. Wat de oorzaak van het verdwijnen van deze vogelsoort is valt mol lijk na te gaan. De beheerder der inlaag, de heer Van den Hoek jr., dj de ons desgevraagd mede, dat er in april wel grote sterns in de inl terug keerden, maar da.t zij verdwenen toen er op 15 april een forse sj bui kwam. Ook de torenvalk zagen wij dit voorjaar niet als broedvogel.1^ kiekendief waarvan de laatste jaren regelmatig een paartje in de Do ale duinen nestelde, werd dit broedseizoen daar niet meer gezien. V het paar Grauwe kiekendieven, als regel broedende in de "Verklikker werd alleen het mannelijk exemplaar gezien. Al met al een betreurensu| dige achteruitgang van onze vogelstand. Overigens was voor tal van vogels het broedseizoen zeer gunstigl Te Sohuddebeurs hebben 4 paar reigers gebroed. Bij het Slot Haamstede! men geen reigers terug. In de duinstreek, de inlagen en andere daarvoor in aanmerking de plaatsen hebben weer veel vogels gebroed. Zoals altijd waren de z.| "Haard" aan de Rampweg te Noordwelle en de Koudekerkse inlaag weer teressante terreinen voor vogelliefhebbers en kon het vogelleven op terreinen vanaf de openbare weg rustig worden geobserveerd. Vooral laatst genoemde inlaag was het weer druk met de broedvogels. De vogej wachter, de heer J.van den Berge hield daar regelmatig een oogje in zeil en inventariseerde zo veel mogelijk de soorten en het aantal br dende vogels. Ook de andere vogelwachters waren weer zeer actief. He| - mede door de vroege komst van recreanten van elders - niet altijd lijk broedterreinen geheel rustig te houden. Onder deze recreanten is dit voorjaar wederom gebleken) bevinden zich nog eierzoekers, die] niet ontzien vogelreservaten te betreden en te verontrusten. Een verontrustend feit is ook, zoals wij met de Pinksterdagen hel gezien, dat wordt gekampeerd op plaatsen, die zö dicht bij natuurresej ten en broedterreinen zijn gelegen, dat de rust wordt verstoord. Zo wij tenten staan tegen de binnenduinen achter de boerderij "Groenewou langs de duinvoet te Haamstede. Troepjes kampeerders zagen wij "Zeepej intrekken! Op de gebruikelijke plaats in de Domaniale duinen bevindt zich de kolonie broedende zilvermeeuwen en velen hebben reeds gebruik geirj van de open gestelde gelegenheid om - onder goede leiding - deze vo, kolonie te bezoeken. Het is niet doenlijk de broedgevallen in details te vermelden. Voor de Koudekerkse inlaag willen wij echter een uitzondering maken. De heer J.v.d.Berge telde daar de volgende broedgevallen; 118 kluten; 40 kieviten; 32 scholeksters; ruim 100 kokmeeuwen; 24 tJ luurs; 4 grutto's; 1 bergeend en verschillende wilde eenden; 2 wateijf heontjes. In een plas te Renesse broedden o.m. de meerkoet en het waterhoen. Z| in juni zagen wij daar nog een paartje kuifeenden. Wij hebben niet ku: vaststellen, of het hier een broedgeval betrof. - 2 -

Sterna | 1966 | | pagina 2