- 3 - Nadere broedgegevens In het juni nummer van "Sterna" gaven wij een overzicht van het hroedseizoen 1966. Hierin maakten wij melding van het ontbreken als hroedvogel van o.m. de roofvogels als torenvalk en de bruine- en grauwe kiekendief. Naar aanleiding daarvan schreef de heer J.Hamaker te Delft ons als volgt "In Sterna no. 2 las iks "Van het paar grauwe kiekendieven, als regel broedende in de Verklikkerduinen, werd alleen het mannelijk ex emplaar gezien". Misschien is het volgende een aanvulling op dit be richt Met Pasen vonden wij een dode grauwe kiekendief op Biesterveld. Haamstede (red.) Wij namen deze mee en een van onze kennissen zou pro beren het beest op te laten zetten. Dit ging niet meer. De prepara teur vertelde dat dit vrouwtje gestikt was in een zwarte rat. Eet was dus een natuurlijke dood. Of dit "het" vrouwelijk exemplaar is, dat hoorde bij "het"mannetje Toevallig had ik ook met Pasen voor het eerst een zwarte rat op Bies terveld gezien. Dit deel van het verhaal kon ik mij dus go.ed voorstel len. Het leek dat deze aanvulling op Sterna Uw interesse zou hebben. w.g. J.Hamaker Wij danken de heer Hamaker voor zijn schrijven. Hieruit blijkt weer eens te meer van hoeveel nut roofvogels zijn bij het opruimen van scha delijk gedierte. Het is zeer wel mogelijk, dat dit vrouwelijk exemplaar van de grauwe kiekendief de voormalige broedvogel van de Verklikkerduinen is geweest. Voor het verzamelen van nuttige gegevens stelt de Redactie van Sterna er prijs op, dat haar steeds bericht wordt gedaan van alle bij zonderheden met betrekking tot de vogels op Schouwen-Duiveland. Hoewel het er op leek, dat ook uilen op Schouwen-Duiveland niet meer als broedvogel voorkwamen, zijn in de westhoek van Schouwen toch nog broedgevallen waargenomen van steenuil en ransuil. In het natuurreservaat bij de Oude Hoeve kwamen dit jaar drie ko lonies broedende kokmeeuwen voor, verdeeld over da,ar aanwezige plas sen. De hoge stand van het opperwater in het afgelopen voorjaar zal aan de aanwezigheid van deze vogelsoort wel niet vreemd zijn geweest. Behoudens enkele verstoringen, kwamen de kokmeeuwen op die ongewone plaats tot goede broedresultaten en wij zien hen da,ar de komende ja,ren gaarne terug. Te Zierikzee zagen wij op 15 september in de "Zoete gracht" een tamme eend met pasgeboren kuikens. De indruk bestaat, dat 1966 een goed jaar is geweest voor de zwaluwen. Overal op het eiland werden veel zwaluwen gezien. De meesten waren boerenzwaluwen, roaa,r ook de huiszwaluw was goed vertegenwoordigd. Gierzwaluwen zagen wij vooral boven Zierikzee, waar zij kennelijk goede nestgelegenheid vonden. Door kinderen van de lagere scholen op het eiland werd een tel ling gehouden van broedende zwaluwen. De juiste gegevens zijn ons nog niet bekend, maar wij hopen daarop later te kunnen terugkomen. Schouwen-Duivelandse flora. Het bericht van Drs.J.Mennema. te Rotterdam in Sterna no. 1 van dit jaar, waarin wordt verzocht om oude en nieuwe gegevens over Schou wen-Duivelandse flora, werd destijds ook overgenomen door ons aller Zierikzeesche Nieuwsbode. Voora,l door dit laatste mochten wij enkele Interessante reacties ontvangen. Vanzelfsprekend kunnen wij deze niet alleman,1 publiceren. E£n uitzondering willen we echter maken. Van de 82 ja,rige heer M.Bakker, Boomdijk 18 te Bruinisse kwam een uitvoerige brief binnen. Hoewel hij van vele niet eens de namen kent, heeft hij zijn hele leven veel bewondering voor wilde planten gehad. In zijn brief, die geheel in dichtvorm is gesteld, beklaagt hij zich er over, dat vele planten, die vóór de ramp van 1953 nabij zijn woonplaats groeiden, er nu niet meer te vinden zijn. Zo noemt hij de "paarse koekoeksbloem", die voor hem gelijkt op "kleine Hyachinthen" kennelijk bedoelt hij hiermee

Sterna | 1966 | | pagina 3