- 3 - die de eieren weghaalden. Er zal in elk geval meer toezicht moeten komen. Na de pauze vertoonde ons lid, de heer Mennema, uit Rotterdam, een mooie serie dia's en daarna een kleurenfilm van de Oude Maas in Zuid-Holland. Een prachtige rivier met ruige oevers waar behalve veel vogels tal van interessante planten en bloemen te zien zijn. Voor de ware natuurliefheb ber een prachtig stuk natuur in de onmiddellijke omgeving van de volle "Randstad" Holland. Trekgegevens Hieronder volgt een opgave van waargenomen vogels, waaronder enige waar nemingen kort na 1 januari j.l. en meldingen van terugkerende broedvogels 19 jan. zwartkoptuinfluiter Burgh 24 iï zeearend op duintop Haamstede 26 U steenuil Haamstede 29 1? klapekster Haamstede 11 f ebr zeearend Renesse (Watergat) (is door J.Viergever gefotografeer d) 5 mrt boomleeuwerik Haamste de 24 (7 huis- en boerenzwaluw Grevelingendam JU en daarna albino-houtduif (gekoppeld met normaal ex.) Burgh 1 april zeer veel kluten aan de zuidkant van het eiland 3 it laatste waarneming in het seizoen van de bonte kraai 10 u eerste gele kwikstaart Haamstede 12 I? bef lijster Haamstede 14 I! eerste koekoeksroep We stenschouwen 16 tt eerste tapuit Vroongronden 20 II eerste visdiefje Weversinlaag 26 ti eerste jonge kieviten Vroongronden 27 II kruisbekken Westenschouwen 29 t? oeverzwaluwen Burgh 1 mei idem bij Westbout 3 it zwarte roodstaart Burgh 7 it eerste tortels Haamstede 7 tt buizerd Haamstede 15 tt Europee se kanarie Burgh (waarschijnlijk broedgeval) In de eerste helft van juni verbleef in de plas te Renesse een fuut. (van deze vogelsoort geen broedgevallen op Schouwen-Duiveland) In de Schelphoekkreek verbleef in mei en juni nog een vrouwelijk exem plaar van de middelste zaagbek. Een vogelsoort die in het winterhalfjaar daar regelmatig te zien is, maar gewoonlijk vroeg in het voorja.ar weer naar het noorden vertrekt. Ook twee rietganzen, die op 28 mei nog te zien waren in het Dijkwater, waren toch echt wel late gasten. Broedgegevens Het afgelopen voorjaar bracht gunstig weer voor de broedvogels, waarvan er weer veel op Schouwen-Duiveland aanwezig waren. Hoewel we nog niet over alle gegevens beschikken, kunnen we uit eigen wa,arnemingen wel vast stellen, dat het een gunstig broedseizoen is geweest. Bepaalde broedter- reinen gaven minder vogels te zien, andere wat meer. De zwaluwenstand is zeer gunstig. Zeer veel gierzwaluwen zagen we dit voorja,ar op een tocht langs de inlaagdijk bij Flaauwers. Vermoedelijk was daar door de tegen die dijk opstijgende luchtstroom veel prooi voor deze zwaluwen aanwezig, want er waren er meer da,n 100. Broeden doen deze vogels kennelijk alleen in Zierikzee aangezien wij ze elders op het eiland vrijwel niet zagen. Het aantal weidevogels was bevredigend, evenals het aantal kluten. In de westhoek broedden de ransuil en de steenuil maar helaas in zeer gering aantal. Roofvogels hebben op Schouwen-Duive land dit jaar kennelijk niet gebroed. De torenvalk zagen we niet en van de grauwe kiekendief (anders broedvogel van de Verklikkerduinen) zagen we zo nu en dan een mannelijk exemplaar in die omgeving. In de reigerkolonie te Schuddebeurs waren en kele nesten meer bezet dan het voorgaande jaar, een kleine toename maar van weinig betekenis, gezien het aantal reigers dat daar een tiental ja ren terug nog nestelde. Ook de grote stern keerde dit jaa.r wederom niet als broedvogel op het eiland terug. Het aantal broedende dwergsternsOuwerkerkse-inlaag) was zeer gering. Tamelijk veel visdief jes nestelden in de Weversinlaag. De Flaauwersinlaag was bepaald "stil". De daar aanwezige eilanden waren

Sterna | 1967 | | pagina 3