- 5 - paren 4 jongen grootbrengen, zou het aantal hroedparen in het Deltagebied nog hoger moeten liggen. In het voorjaar van 1967 werd een poging gedaan om het werkelijke aantal broedparen in het Deltagebied aan de weet te komen. Hiertoe werd de hulp ingeroepen en verkregen van vele enthousiaste amateur vogelwaar nemers, die door hun toewijding en terreinkennis het mogelijk maakten, dat nu beschikt kan worden over een fraai overzicht van het aantal broed paren van de kluut in het Deltagebied. Op deze plaats wil ik ga,a.rne alle ledtn van de Vogelwacht Schouwen-Duiveland danken voor hun medewerking. Het ziet na een voorlopige bewerking er naar uit, dat er omstreeks 2000 paar kluten in het Deltagebied voorkomen. Een meer nauwkeurige op gave hoop ik t.z.t. in een algemeen Nederlands tijdschrift te kunnen pu bliceren. Op Schouwen-Duiveland werden hiervan ca. 480 paar gezien, zoda,t bijna 25van alle kluten van het Deltagebied op Schouwen broedt. Alleen langs het Veerse Meer broedden dit jaar vergelijkbare aantallen. Ook de grootste kolonie ligt op Schouwen, n.l. de Koudekerkse inlaag met bijna 150 paar in de inlaag en de onmiddellijke omgeving. Een mooirresultaat voor de Ned.Vereniging tot Bescherming van Vogels en haa.r bewakers! Ter vergelijking moge dienen dat in 1962 ca. 415 paar op Schouwen-Duiveland werden geteld. Of er nu werkelijk een toename is of dat het aan de manier van tellen ligt, is echter niet te zeggen. Aan allen, die persoonlijk hebben meegewerkt aan de telling hoop ik t.z.t. een overdruk van het uiteindelijke verslag te doen toekomen. Voor lopig echter in elk geval mijn welgemeende dank voor hun medewerking. Onze "Vogeldokter" in het Zonnetje! Ons aller Zierikzeesche Nieuwsbode bracht enige weken geleden een bericht waarbij een foto van een grote groep samenscholende ouderloze bergeendenkuikens. Een troosteloos hoopje vogelleed! Onbewust en ongewild (hopen we) veroorzaakt door het drukke verkeer. De duinen van het "Zeepe" vormen nog steeds een belangrijk broedge bied voor de bergeenden. Als de jongen zijn uitgekomen, worden ze door de ouders naar de voedselrijke sloten bij de zuidkust van Schouwen geloodst. En deze tocht wordt elk jaar moeilijker door de verkeerstoename. Op diverse plaatsen moeten de wegen van de Westhoek worden overgestoken en menig jong bergeend je laat daarbij het leven. Dikwijls gebeurt het ook, dat de Ouders, bang van het verkeer of van te nabije bemoeiingen van de mens, voortspruitend uit (begrijpelijke) nieuwsgierigheid, hun kroost niet meer durven te benaderen en het aan hun lot overlaten. Wat een geluk dat onze natuurgids M.I.Bakker te Burgh zich over een zeer groot aantal dezer verlaten eendenkuikens, op een of andere manier bij hem terechtgekomen, heeft ontfermd. Het zal dan ook velen hebben ver- heugd dat het Algemeen dagblad, wellicht geïnspireerd door voornoemde foto, één zijnder medewerkers op hem afstuurde en bijna een volle pa,gina wijdde aan het werk van onze asylhouder, (onze "vogeldokter") Het is gemakkelijk om te zeggen: "breng gewonde vogels of verlaten jonge eendjes maar bij Rinus Bakker, die lapt ze wel op of zorgt er verder wel voor", maar het brengt hem heel veel werk. Werk dat moet geschieden in de weinige vrije uren, die een drukke zaak hem overlaat. Vrije uren, die soms moeten worden geforceerd door vdór dag en dauw op te staan. Werk dat nog al eens tot teleurstellingen leidt doorda,t het slachtoffer niet meer te redden is. Maar werk, da,t met liefde en taaie volharding wordt gedaan omdat Rinus houdt van de Schouwse natuur! Het doet goed, dat een groot blad er zijn waardering over uitsprak. We moeten helaas verwachten, dat het aanta.l slachtoffers onder de vogels, op allerlei gebied, nog meer gas.t toenemen. Moge Rinus nog lang voor velen van hen een redder zijn en moge zijn werk anderen tot meedoen inspireren. Trekgegevens Een bijzondere waarneming (ons helaas laat ter kennis gekomen) werd ge daan door de heer P.Meeth op 18 oktober van het vorig ja,ar te Dreischor. De heer Meeth ontdekte daar een roodkeellijster (Turdus ruficellis) Eveneens la,te meldingen waren die van: een parelduiker te Bruinisse op 26 dec. 1966; een brilzee-eend te Renesse op 14 nov. 1966; een Temminck's strandloper in de 1'eversinlaa.g op 30 april 1967.

Sterna | 1967 | | pagina 5