heeft in onze grote vereniging wat gemakkelijker. Niet alleen zij, maai het hele "bestuur zal er U dankbaar voor zijn. I.V.N.wandelingen. De herfstwandelingen van het I.V.N., gehouden op terdag 7 en zondag 8 oktober j.l., brachten een flink aantal deelneme naar de Schouwse Westhoek. Als te bewandelen gebied was ditmaal door bestuur uitgekozen het in alle jaargetijden boeiende Domaniale duingec te Westenschouwen. In het najaar zijn het dan vooral de paddestoelen die in velerlei vorrr, grootte en kleur de aandacht van de natuurlief hebber trekken. Zonder volledig te zijn laten we hier een aantal namei van aangetroffen zwammen volgen. aardappelbovist gekraagde aardster oranjegroene melkzwam bruine ringboleet dennemoorder gele ringboleet parasolzwam parelstuifzwam dennevla,m z wave lk op je eekhoorntjesbrood elfenbankjes fopzwam geweizwam kluifjeszwam koningsmantel papegaa.izwammet je rodekoolzwam spleetvezelkop zandtulp Voor het slagen dezer beide middagen zijn we zeker ook dank ver schuldigd aan ons erelid, de heer N.H.Lysen en zijn medewerkers, die dit gebied) de scepter zwaaiend en dus wel bekend met de diverse gro plaatsen) op zo prettige wijze de wandeling ''versierde". Film- en dia-avond. Reeds vele jaren verzorgt de heer Simon de Waard, doorgaans in vember, één van de avonden van ons wint er programma. Als altijd weer ii aangename samenwerking met de Afdeling Burgh-Haamstede van het "Nut" de plaatselijke Afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwei was zijn optreden dit jaar gepland op 24 november. Voor een talrijk pul - de zaal van Hotel "Het Wapen van Burgh" was geheel gevuld - behandi spreker op de hem eigen manier en aan de hand van prachtig dia- en f: werk "La belle Italia". Een boeiende en op hoog peil staande avond. In Me mor iam J.van Dijk. In de avond van 9 oktober maakte een noodlottig auto-ongeluk bij Steenwijk een eind aan het werkzame en nog zo veel belovende leven vai secretaris van het I.V.N., de heer J.van Dijk te Amsterdam. Vanaf zijn jeugd werkte Jaap van Dijk voor het behoud van de Natuur. Via de N.J.1 kwam hij bij de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, waar hij zii tot een zeer actief medewerker ontwikkelde. Daarnaast bracht hij, zici steeds beijverend voor de verbreiding van de natuurbeschermingsgedach velen nader tot de natuur. Dit vooral in de kringen van de Na,tuurvrii van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling (het latere N.I.V.O.N.; Door het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (I.V.N.), waaraan de vorm gaf en waarvan hij de bezielende secretaris werd, verwierf hij kendheid tot buiten onze landsgrenzen. De ertoe behorende Natuurbesci mingswerkkampen werden een groot succes en wat de in vele Afdelingen het land georganiseerde Na.tuurgidsencursussen betekenen mogen we ook Schouwen ondervinden. Onze bestuursleden en natuurgidsen, die herhaaldelijk contact me hem hadden, zullen zijn heengaan, gevoelen als een niet te herstellen lies. Namens onze vereniging bewees ons erelid, de heer N.H.Lysen, d laatste eer bij de crematie. Waarnemingen; Gele kwikstaart - broedgevallen werden waargenomen; 1 geval bij Flauwers inlaag, 1 aan de Koudekerkse weg, j aan de Meeldijk te Burgh, 1 11 aan de Moerweg te Haamstede, 1 aan de Groen!andsweg te Burgh. Hebben huiszwaluwen voorliefde voor slijk van bepaalde samenstelling? Th de voorzomer van 1966 en 196'/ viel het me op, dat in één bepaalde sloot, aan de Haamsteedse kant van de Meeldijk, 20 a, 25 huiszwaluwen' zig waren met het verzamelen van slijk voor de nestbouw. De af ge la,den ren vlogen in verschillende richtingen weg en kwamen dus blijkbaar va! uiteenlopende nestplaatsen. Dit werd enkele dagen in mei waargenomen - 2 -

Sterna | 1967 | | pagina 2