- 3 - Overal op het eiland hehhen zeer veel waterhoentjes gebroed. Het is dan ook waarschijnlijk, dat veel van deze watervogels, die de afgelopen winter op Schouwen-Duiveland verhieven, daar hehhen gebroed. Ook zeer veel zwa luwen, zowel de hoeren- als de huiszwaluw, hehhen op Schouwen-Duiveland gehroed.' D'e gierzwaluw, zij het in mindere mate, zagen we voornamelijk hoven Zierikzee Wat de bergeend betreft, komt het ons voor, dat hun aantal minder was dan in voorgaande jaren. Wij zagen minder jongen op de bekende plaatsen als Schelphoekkreken en de Koudekerkse inlaag. Ook dit seizoen misten we de grote stern als hroedvogel in de inlagen. Visdie'f jes hehhen in een gering aantal gehroed in de V/eversinlaag en de Ouwerkerkse inlaag, Broedgevallen van de dwergstern kwamen ons niet ter ke nnis Voor de zangvogels waren de hossen hij Schuddebeurs en in de Westhoek van Schouwen weer aantrekkelijke broedgebieden, waar zij door hun gezang aan natuurliefhebbers veel genot hehhen verschaft. We hoorden weer de Wielewaal en zagen o.m. de grauwe klauwier. Een hijzonder broedgeval zag ons lid, de heer Moelijker te Zierikzee in het begin van september. Deze zag n.l. in een weeltje hij Bruinisse een dodaars met jongen. Wel een laat broedgeval! In het naseizoen zagen we1fiet duingebied de torenvalk en de steenuil, waarvan broedgevallen echter niet zijn geconstateerd. Een klein aantal blauwe reigers broedde weer te Schuddebeurs. Tot in de nazomer zagen we overal nog veel jonge merels en op 12 augus tus werd te Renesse nog een wilde eend met jongen gezien. Voor de vogels zeer onrustig was weer het duingebied 't Zeepe. Het feit dat ka,a,rten verkrijgbaar zijn om dit gebied te betreden is in de broedtijd niet bevorderlijk voor de rust aldaar. Het bestuur van de Vogelwacht zou het toejuichen, als deze kaarten geen toegang waarborgden tussen 1 april en 15 juni. Dit zou ook de controle op het onbevoegd betreden van die dui nen vergemakkelijken. Veel toezicht werd weer gehouden door controleurs Vogelwet, vrijwillige vogelwachters en niet te vergeten de heer J.v.d.Berge te Haamstede, die weer intensief toezicht hield op de Koudekerkseinlaag en niet alleen zorg de voor de rust aldaar, maar talrijke belangstellenden kon inlichten over de stand van zaken in dit broedgebied. Veel toezicht werd ook gehouden door de Zierikzeese controleurs, die de broedgebieden in hun omgeving in het oog hielden. Een vermeerdering van broedvogels in de Zuidhoek te Zie rikzee is zeer zeker mede aan dit toezicht te danken. Velen genoten weer van de rondleidingen door de domaniale duinen met de broedkolonie van de zilvermeeuwen. Ook legsels van enkele paartjes kleine Britse mantelmeeuwen waren daar te zien. Van het te Oosterland aanwezige reservaat de z.g. "Aanwas" met de een- dekooi, zijn ons geen broedgegevens bekend. Het terrein is niet toeganke lijk en waarnemingen worden daar niet gedaan. We weten echter, dat ook daar weer tal van vogels hebben gebroed. Jaar op jaar komen in het duingebied de toeristen vroeger in het voor jaar. Het wordt er dan ook vroeger onrustiger dan eerder het geval was. Jij vrezen dan ook, dat in de komende jaren het aantal broedvogels in de Westhoek van Schouwen wel zal verminderen. Het is zaak, dat in de toekomst het toezicht op de nog aanwezige broedgebieden wordt verscherpt. WAT VERLOREN DREIGT TE. GAAN Mag men de courantenberichten geloven, dan bestaat het voornemen om de prachtige, voor de vogels unieke plas te Renesse, voor recreatie-doel einden te gaan bestemmen. Men is reeds begonnen met grondaanvoer om een gedeelte van die plas te dempen. Velen weten van het bestaan van deze ca. 6 H.A. grote plas niet veel af, omdat deze achter hoog opgaand hout verscholen is. De plas ligt ge klemd tussen de "Luieweg", de "Capelweg" en het kampeercentrum "Schouwen". Een uniek natuurreservaat, dat aansluit aan de bebouwde kom van Renesse. Het zoete water van deze plas is nogal visrijk en lokt daardoor weer vo gels aan. De met biezen, riet en lissen begroeide oevers dienen als broed en schuilplaats voor watervogels. Nog verleden jaar broedde daar de fuut. Nergens op Schouwen-Duiveland is zo'n prachtig binnenwater te zien. De Stichting "Renesse", eigenaresse van deze plas, heeft zich in de loop der jaren geen moeite getroost deze plas rustig te houden. Een goede af rastering en afsluiting van de toegang waarborgde tot voor kort deze rust volkomen. Helaas schijnt ook aan het voortbestaan van dit mooie reservaat

Sterna | 1968 | | pagina 3