- 4 - een. einde te zijn gekomen. We vragen ons echter wel af, of het nu zo sti noodzakelijk is, om ook deze plas aan de recreatie op te offeren. Een ander gevaar "bedreigt het ge"bied bij "Biesterveld" en "de Oude H( te Haamstede. Er bestaan n.l. plannen tot de aanleg van de z.g. "Noord? die het strand bij de Oude Hoeve moet openleggen voor de recreatie. De nieuw aan te leggen weg zou door twee natuurreservaten lopen en deze oj plaatsen in twee delen splitsen. Aan het einde van deze weg, aan de dui voet bij de Oude Hoeve, dient een groot parkeerterrein te worden aangele Wie des zomers het drukke verkeer gadeslaat op het voetpad achter de Dt hoeve te Haa.mstede (voerende naar het strand) vraagt zich wel af, of da naast nog wel een verkeersweg nodig is. Door de aanleg van deze weg zal met de natuurreservaten in dat gebied wel gedaan zijn. Jammer, want jui: die nog ongerepte gebieden maakten de Westhoek zo aantrekkelijk. TREKGEGEVENS Notenkrakers Van de invasie van Notenkrakers in Nederland, heeft Schouw en-Duivels ruimschoots zijn deel gehad. Vanaf 8 augustus j.l. tot heden (18 septr.) werden deze vogels overal op het eiland waargenomen, maar het meest nog in de Westhoek. Tal van meldingen bereikten het bestuur van de Vogelwacht, terwijl o( de beschikking werd gekregen over enige dode exemplaren, die naar het 2 logisch Museum te Amsterdam werden opgezonden. Een ziek exemplaar werd de heer Bakker te Burgh in zijn asyl verzorgd en hij mocht het genoegen sl ken dat deze vogel weer zover opknapte, dat deze in vrijheid kon worden steld. Dat zovelen met deze, uit Siberië afkomstige, vogels werden geconfro teerd vond zijn oorzaak in het feit, dat de Notenkrakers zich zo mak teg over de mensen toonden. Zij waren tot op korte afstand te naderen en het velen gelukt prachtige foto's van deze invasiegast te ma,ken. In het duingebied deden zij zich te goed aan bessen, bramen en (in ts en boomgaarden) pruimen en pruirnepitten. Ook zochten zij naar insectent de schors van bomen en op de grond. De gevonden dode exemplaren bleken sterk vermagerd, maar het is nie-t duidelijk geworden, of dit door voedss schaarste kwam. Ons lid, de heer L.Coomans de Ruiter te Hilversum schreef ons over c Notenkraker o.m.s "Het gaat hier om een enorme invasie van vermoedelijk duizenden vogel die circa om de 7 jaren plaats vindt, maar dit jaar zeer vroeg is ingez en zeer omvangrijk is. Dit zijn Siberische Notenkrakers (Macrorhynchus), z.g. dunsnaveligen"die ver uit Siberië door een populatie-overschot het broedgebied moeten verlaten in verband met voedseltekorten. De moge lijjheid dat "Midden Europese Notenkrakers" zich bij de trekkers uit Site hebben gevoegd, is niet uitgesloten, maar een vondst in Nederland vanS "dikbekken" (Nucifraga C caryocatactes) blijft een zeer grote zeldzaamhe Vroege trekkers waren ook de kramsvogels, die de voorzitter van de 1 gelwacht op 17 augustus te Burgh waarnam. Op die datum zag hij ook eenj trek van bonte vliegenvangers. In de tuin van de heer N.H.Lysen te Burgh verbleven eind augustus ee paar "bijeneters", voor Schouwen-Duiveland een zeldzame vogel! De heer Minnik zag eind augustus in zijn tuin te Scharendijke een "dra hals". Ons lid, de heer Sijbrandie uit Utrecht, zag begin augustus in de Wen inlaag een dwergmeeuw. Twee van deze vogels werden op 7 september door heer J.Viergever waargenomen in de Flaauwersinlaag. Deze waarnemer zag daar ook 4 grauwe franjepoten en een zwarte stern. Twee lepelaars hielden zich op in de Flaauwersinlaag en wel op 6 sei De zieke alk, die dit voorjaar bij de asylhouder, de heer Bakker te Burgh werd gebracht en waarvan melding werd gemaakt in de voorgaande "Sterna", bleek te zijn geringd te Foula (Shetland) Schotland en wel op 3 juli 1966.

Sterna | 1968 | | pagina 4