- 6 - Bij deze laatste vruchtsoort ging het rn.i» meer om de pitten dan om de appelen. Het beschadigingsbeeld komt ongeveer overeen met dat, veroorj door de vlaamse gaai. Sommige waarnemers probeerden het met pinda's, eikels en okkernoten. Deze werden soms wel opgenomen, maar als ze niet tevoren waren openget ken, lieten de vogels ze voor wat ze waren. Anderen meldden het vangen van hommels. Dit gebeurde ongeveer op de ma nier waarop b.v. de grauwe vliegenvanger insecten bemachtigt, gezeten een hoog punt. Zelf zag ik een paar keer een notenkraker systematisch een aantal bladeren van pruimenbomen met de snavel voorzichtig aftaste Het bleek dat deze bladeren waren bezet met bladluizen. De allerlaatste meldingen (tot nog toe tot 12december) spreken van he weghalen en verstoppen onder afgevallen blad e.d. van stukken reuzel, kaaskorsten en pinda's en vernieling van pinda.snoeren. De notenkraker draagt zich daarbij op voedertafeltjes zodanig, dat hij tot een schrik mezen en ander klein gedoe wordt! Een dame in Westenschouwen, die koolmezen had aangewend om stukjes kas uit haar hand te komen weghalen, ziet de laatste dagen een notenkraker als vervanger der mezen optreden! Toen ze hem de eerste keer een draai de kop gaf pikte hij haar in de vingers! Laten we bij de beoordeling van dit gedrag er aan denken, dat dit dier sohien voor het allereerst "onder de mensen" verkeert! Onze natuurgids, mevr.Beunke-de Bas, zag op 13 augustus j.l. hoe ee: notenkraker een braakbal liet vallen. Deze braakbal is opgestuurd aan: R.I.V.O.N. ter onderzoek. Het rapportje van de analyse, verricht door heer Kruizinga, luidt; "Er yaren hoofdzakelijk re3ten van hommels aa,nwezig, o.a. fragment; van 7 koppen. Enkele oranje en kleurloze (mogelijk opgebleekte) ve. letjes van vruchten. Naar schatting 70 pitjes, hiervan ongeveer 1! van Braam, de rest onbekend (geen lijsterbes, geen duindoorn). Eni; zeer kleine botjes (cfspitsmuis)Enige spitsmuizenharen" Uit dit notenkrakerverhaal kunt U, waarde lezer, zien hoe U deze vo; in de komende winter moet voederen e om hem er misschien doorheen te hi pen. Rekent U daarbij niet op een, narr onze maatstaven gemeten, bescha: gedrag des vogels! Het is ook zeer wel mogelijk dat ze - evenals vroege: opeens verdwenen zijn! Zo lang ze er zijn zullen we echter Uw meldingen steeds gaarne ontvangen. Haamstede, Duinwegje 31. J.B.C.Boot. Naschrift Een dame uit Renesse informeert waarom dit dier eigenlijk notenkraker heet. Van de door haar geboden hazelnoten heeft hij er nog geen enkele "gekraakt"! Anderen en ook wij zelf zijn het met deze dame eens. We er voeren hetzelfde! Maar ja, "what is in a name" moet Shakespeare zich de tijds al hebben afgevraagd. Een dame uit Burgh belt me op 12 december op en deelt ver ontwaar digi mede, dat een notenkraker op haar voertafel een koolmees heeft gegrepen en nu bezig is dit arme dier te verscheuren en als consumptie te gebrui ken. We schreven het als laten we maar niet op een beschaafd, maar veei eer op een "beestachtig" gedrag rekenen. Overigens: wat zou het heerlijk zijn als er overal (ook in de natuur) vrede was! B.

Sterna | 1968 | | pagina 6