BIJVOEGSEL DECEMBERNUMMER 1968 "S IE RNA" Een paradijs op anderhalve dag afstand. Mei 1967 ral in mijn geheugen gegrift blijven als een onvergete lijke tijd. Terwijl bijna iedereen toen nog in reisfolders zat te snuffelen en al zat te dromen van de vakantiemaanden juli en augustus, genoot ik veeitien dagen lang van een voorjaarsvakan tie in de Centrale Hooglanden van Schotland. Voor mij als bewoner van de Bruse polder, die nog nooit eerder in de bergen was geweest, was deze vakantie een openbaring. Niet langer een dijk als horizon, maar een machtig sneeuwbeplekt bergmassief, gehuld in een nevel van waterdamp. Be natuur heeft hier het weidse, het romantisch koele karakter van het noorden: spiegelgladde bergmeren waar af en toe een gure windvlaag het water een rimpelige rilling bezorgt, geen geluiden van menselijke beschaving, slechts het gekrijs van meeuwen of de snorrende vlucht van een sneeuwhoen verstoort hier de stilte. In een intiem pensionnetje in Kingussie werd ik 's morgens wak ker van een symphonie van wulpengejubel. Op nog geen honderd meter afstand kon ik deze vogels vanuit mijn kamer waarnemen, en tussen de sparren door. waarin goudhaantjes druk bezig waren, was de heide achter het wulpenmoeras te zien. Als 's avonds de mist uit de heide opsteeg, waren hier roedels edelherten te zien van wel dertig stuks. Mijn eerste week besteedde ik aan het verkennen van de Hooglan den als toerist. Schotland is uit historisch en volkenkundig opzicht bijzonder interessant. Jammer genoeg was ik te vroeg voor de Highland Games die in de zomermaanden worden gehouden. Hierbij herleeft in de folklore het vurige Keltische karakter van de bevolking. Hoewel deze eerste week beslist een succes mocht worden genoemd, de tweede week was werkelijk "het einde". Deze week was namelijk een speciale vogelvakantie die uitging van de "Highland Sc Overseas Field Holidays" waarbij mijn gastheer Colin Murdoch als gids optrad. Deze instelling vergt enige uitleg. Reeds twaalf jaar organiseert de heer Murdoch, zelf hartstochte lijk natuurminnaar, vakanties voor natuurliefhebbers. Naast ver scheidene Schotse weken bergflora en -fauna, vogels, kustvo- gels enz.) organiseert hij ook trips vanuit Engeland naar Noor wegen, IJsland, Nederland (Texel en Naardermeer)Oostenrijk en Frankrijk (Camargue). V/at Schotland betreft kan ik opmerken dat tegenover een logies waarbij het eten prima, de sfeer gezel lig en de accommodatie "sportief" is, een m.i. uiterst gering bedrag staat van 150,per week inclusief alles In mijn vakantie (bergvogelprogramma) bezocht onze groep (Engel sen, Schotten, 1 Welshwoman, 1 Bruenaar): a.omgeving Kingussie, een drrpje van ongeveer 1000 inwoners, gelegen in het dal van de rivier de Spey, met als bijzondere vogels: Kwikstaarten (britse vormen), Waterspreeuw, Paapje, Schots sneeuwhoen, Beflijster, (zoogdieren Sneeuwhaas). b.Dalwhinnie bergen: Bergbeklimming waarbij geen speciale uit rusting nodig is met broedplaats Morinelplevier en Alpensneeuw- hoen. 1 Steenarend gezien) zoz

Sterna | 1968 | | pagina 7