- 3 - a TOOKOLIESLACHTOFFERS Tijdens de strenge winterperiode, medio februari, bereikten ons alar merende "berichten over een verontrustend aantal 3tookolieslachtoffers onder de (zee)vogels op de Waddeneilanden. Een groot olieveld op de Noord zee in die contreien zou tienduizenden slachtoffers hehhen gemaakt onder ie zeeeenden, zeekoeten, alken en eider eenden1. Films, welke voor de T.V. «erden vertoond, gaven ons een indruk van dezse ramp op de noordelijke stranden. Het is-op Schouwen-Duiveland zo, dat regelmatig dode. - met stookolie edekte - vogels op hét strand 'en langs de zeedijken worden aangetroffen, maar hun aantal is meestal "beperkt. Leden van de K.J.N., -He in februari j.l. op Schouwen verhieven, stelden op het Schouwse stiand een onderzoek in naar slachtoffers van stookolie. Hoewel de afgelopen winter in de huurt van Schouwen op zee geen grote olievelden werden waargenomen, vonden de onderzoekers op 17 fehrua,ri op het strand; 8 (later nog 4) zwarte zeeeenden, 2 stormmeeuwen, 7 alken, 1 bergeend, 1 scholekster, 3 zeekoeten, 2 futen, 1 zilvermeeuw en 1 kokmeeuw. Deze vogels werden alle dood aangetroffen (stookolie). Met behulp van de kijker werden voorts op zee nog veel exemplaren gezien, die met olie besmet wa ren. Veel, in mindere mate, met olieresten besmeurde meeuwen, kon men ook daarna op Schouwen-Duiv eland zien rondvliegen. Hieruit blijkt, dat ook dez< winter aan de Schouwse ku3t nogal vogels zijn gevallen als slachtoffer van door schepen geloosde olieresten. NO&MAALS DE EERSTE KIEVITSEIEREN. In ons maartnummer van j 967 hebben wij onze bezwaren geuit tegen de wedloop in het voorjaar om het z.g. eerste kievitsei te vinden en aan H.M.de Koningin, respectievelijk de Commissaris in de Provincie of de bur gemeester ter plaatse, aan te bieden. Wij stelden daarbij, dat het veelal jeugdige personen waren die onderling wedijverden, dat eerste ei te vinden en de minder goede invloed welke dat zoeken op andere kinderen kon hebben en wij twijfelden aan het juiste onderscheidingsvermogen van de zoekende kinderen voor wat betreft de 30ort van eieren betrof. Zij die bovenbedoeld exemplaar van "Sterna" hebben bewaard, kunnen een en ander nog eens op slaan. Met grote voldoening namen wij in de dagbladen van 8 maart j.l. kenni: van het feit, dat H.M.de Koningin thans geen prijs meer stelt op de toe zending van het eerste gevonden kievitsei. Dit bericht luidde als volgt: :,den Haag (A.N.P.) De Koningin zal, naar- de Rijksvoorlichtingsdienst mede deelt, voortaan niet meer het eerste kievitsei in ontvangst nemen. Hoewel de Koningin grote waardering heeft voor de gevoelens van sympathie die uit het aanbieden van itet eerste kievitsei spreken, 'heeft zij uit bezorgd heid over de bedreiging waaraan de natuur is blootgesteld besloten deze sinds ruim een halve eeuw bestaande gewoonte, te beeihdigen. Gebleken is namelijk, dat dit gebruik steeds meer wordt nagevolgd en dat in het vroege voorjaar op veel groter schaal dan voorheen - en soms ondeskundig - naar kievitseieren wordt gezocht, waardoor de stand van de weidevogels in het algemeen wordt bedreigd. Van de zijde van het Ministerie en Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk, wordt-hierover nog het volgende medegedeeld: De laatste jaren wordt in steeds toenemende mate naar kievitseieren gezocht met de bedoeling een eerst gevonden ei van deze fraaie en voor ons land karakteristieke weidevogel aan landelijke, regionale en plaatse lijke autoriteiten aan te bieden. Dat heeft er - mede als gevolg van het feit, dat niet ieder deskundig is op dit terrein - nogal eens' toe geleid, dat vele vogelnesten worden verstoord. Bovendien wordt bij pogingen om een einde te maken aan de in een aantal Westeuropese landen nog beoefen de jacht op kieviten en andere weidevogels het in ons land bestaande ge bruik met betrekking tot het eerste kievitsei als een der tegenargumenten tiaar voren gebracht". Tot zover dit bericht van de Rijksvoorlichtingsdienst. Uit daarna verschenen Courantenberichten is gebleken, dat ook andere autoriteiten geen prijs meer stellen op toezending/van het eerste gevonden kievitsei in hun ressort. V/ij wachten nu maar op het (moedige) besluit van de betrokken minister om paal en perk te stellen aan het (om economische reden) zoeken en rapen van kievitseieren in het gehele land. Wie uit sportief oogpunt naar eieren van weidevogels zoekt, neemt deze niet mee!

Sterna | 1969 | | pagina 3