~d> - iland in de Schouwse Westhoek. Zij worden gehouden in de komende herfst- in wintermaanden. Het helpen rondleiden zou een mooie tegenprestatie zijn ■oor de grote medewerking, die we van de heer Bax steeds mogen ondervin- len! Opgaven bij F.Schoonakker, Touw baan 17 te Zierikzee tel.0111 0-2635) De bermen van de Grevelingendam en herbiciden De "Werkgroep voor Natuur- en Landschapsbescherming op Goeree-Over- lakkee en de Vogelwacht "Schóuwen-Duj^land" hebben zich in een gemeen- ichappelijk «"hrijven gericht tot de Dj ::ie van de Rijkswaterstaat te Zie- Ikzee om ux ing te geven aan hun ve: ousting over het feit dat door leze dienst bij het onderhoud van de bermen en taluds van de Grevelingen- iam gebruik wordt gemaakt van herbiciden. Er wordt in dit schrijven op gewezen, dat juist in het groene deel ran deze dam een prachtige plantengroei begint te ontwikkelen. Als voor meld worden genoemd: sikkelklaver, knikkende distel, zenegroen, loogkruic ieeraket, heksenmelk en margriet. Vooral de laatste staat er in opvallend ;root aantal. "Het is een bij automobilisten en recreanten geliefde bloem jro te plukken en mee naar huis te nemen. 'Vaar vindt men nog zo'n vorm van •ecreatie? De opstellers van het schrijven zouden gaarne zien, dat deze planten groei zich zoveel mogelijk op natuurlijke wijze kan ontwikkelen, zodat er aettertijd waarschijnlijk bloemrijke bermen zouden ontstaan. Redenen dan ook laarom wordt geprotesteerd tegen het gebruik van herbiciden, en verzocht lordt de taluds niet te maaien vóór 1 juli. Minister Lardinois beperkt het gebruik van landbouwvergiften. Op 23 juli 1969 konden we het volgende bericht in onze dagbladen lantreffen: "Aan de hand van de resultaten van het onderzoek naar de doodsoorzaak van roofvogels in het najaar 1968 - met name in Zeeland - zal de mi nister van landbouw en visserij nadere wettelijke maatregelen treffen ■tot beperking van het gebruik in de landbouw van bepaalde chemische middelen bij de bestrijding van plantenziekten u insectenplagen. Het is de bedoeling van minister Ir.P.J.Lardinois het reeds be staande verbod voor de toepassing van de gechloreerde koolwaterstof fen aldrin, dieldrin en heptachloor bij de voorjaarsuitzaai van granen en peulvruchten uit te breiden tot in de rest van het jaar uit te zaaien granen. Het ligt voorts in het voornemen ook het gebruik van methylkwikverbindingen als ontsmetters van zaaigranen vanaf de herfst 1969 niet meer toe te staan. Om te kunnen voldoen aan strenge natio nale en internationale keuringsnormen met betrekking tot schimmelziek ten als stuifbrand en steenbrand, zal echter, hangend het onderzoek naar vervangende middelen, een uitzondering worden gemaakt vtor zaai zaad, dat bestemd is voor vermeerdering." Tot zover dit bericht. Als U het goed hebt gelezen ziet U, dat we ius nog niet geheel en al vin de gevaarlijke vergiften af zijn! Moge de we tenschap er in slagen spoedig middelen te vinden, die voor onze avifauna «gevaarlijk zijn! Opgemerkt zij nog, dat de genoemde methylkwikverbindingen vooral in onze provincie veel gebruikt voor de zaaizaadbehandeling) een jr.oot aandeel hadden in de vergiftiging van onze roofvogels en uilen. In ïes van de vijftien speciaal op kwik onderzochte dieren werd n.l. een re sidu dezer stof in levers en nieren aangetoond van 60 p.p.m. en hoger! reden van ongewenste invloeden op de fauna, heeft Zweden reeds op 1 februari 1966 de toepassing van methylkwikverbindingen volledig verboden. Dank zijn we verschuldigd aan de Tweede-Kamerleden Van der Lek, me juffrouw Barendregt en Wiebenga, die de kwestie van de vogelsterfte bij ie minister aanhangig maakten. Dank vooral ook aan onze mensen die door het verzamelen der dode rogels het mogelijk hebben gemaakt dat deze actie doeltreffend kon worden gevoerd. Lof vooral ook voor het serieuze werk en het taai volhouden van >ti3 lid de heer Wedts de Swart in deze kwestie! Verzoek om opgave van het vinden van dode roofvogels en uilen Ondanks de beperking in het gebruik van landbouwvergiften zullen >eer zeker'in de "overgangsperiode" toch nog wel slachtoffers vallen (al lopen we van harte, dat dit niet het geval zal zijn). Wil men ons s.v.p. liervan, evenals vorig zaaiseizoen, weer op de hoogte houden? Willen de- 'ènen, die dergelijke vondsten aan de heer Wedts de Swart opgeven dit te-

Sterna | 1969 | | pagina 3