- 5 - Wij zijn lid van. Dit is de veelgehoorde kreet,van mensen, die lopen in voor het pu bliek gesloten vogelbroedplaatsen of andere beschermde terreinen. Zij we{ gen: "Ik ben. lid van de vogelwacht, vogelbescherming of natuurhistorisch vereniging". Zij denken: "Dit is mijn vrijgeleide om te gaan en te staan waar wil" Waarom, die mensen lid geworden zijn van een natuurvereniging en wel ke "natuurvrienden" het zijn getuigt soms hetgeen door hen uit die terre: nen wordt meegenomen. Zo werden twee jongens va,n rond d-e twintig aangetroffen in de gesl ten broedplaats de "Zuidhoek" te Zierikzee. Ze hadden nesten "bekeken" en verklaarden vogelvrienden t"ë"zijh. Ten bewijze hiervan haalde één van hen een lidmaatschapskaart uit zijn zak van de Nederlandse Vereniging to bescherming van. vogels. Uit de andere zak kwam echter het tegenbewijs, namelijk de eieren van kluut en veldleeuwerik (totaal 7 stuks;. Voor de "sport" hadden ze die eieren geraapt ter aanvulling van hun'VERZAMELING Gekomen ergens uit Zuid-Holland, hadden ze zich, speciaal voor het rape van eieren, begeven naar. de Zuidhoek, op "aanwijzing" van een mededeling in een Nieuwsbrief van genoemde vereniging, dat een nieuw broedterrein nas gehuurd. Laten we echter niet de nadruk leggen op het rapen van eieren door vreemdelingen -. niet eilandbewoners -. Helaas worden ook door bepaalde bewoners van Schouwen-Duiveland (inheems) emmers vol kluten- en meeuwen eieren geraapt. Rijkdom aan vogels (voornamelijk kluten) in die gebieden bestaat nu niet meer. Enkele kluten zijn slechts overgebleven. Kennelijk hebben die mensen geen greintje eerbied voor de natuur. Ook hebben ze kennelijk niet in de gaten dat, niettegenstaande het grote aantal kluten op Schouwen-Duiveland, de kluut niet in zo grote- aantalle in Nederland aanwezig is. Nog een negatieve kant aan dit geval is, dat de betreffende grondgebruiker voor de "goede kant" ook niet erg medewer kend is. Misschien zijn die rapers ook wel lid vanEet smakelijk van wat een ander met groot enthousiasme en merendeels in vrije tijd pro beert te beschermen! Terugkomende op de eerstgenoemde jongens: zij bleken een zeer on wetenschappelijk opgezette eierenverzameling te bezitten van meer dan 1C eieren. Meestal waren zelfs geen namen en in het geheel geen vindplaats of -datum vermeld. Eieren van torenvalk, blauwe reiger, grutto, de beide karekieten en spotvogel bevonden zich in hun verzameling. Waren die ook verkregen door: WIJ ZIJN LID VAN J.W.Eckhardt .Wij (Red.) delen de ongerustheid van de heer Eckhardt met betrekking tot de vogelstand in bepaalde gebieden aan de zuidkant van 'Schouwen. De wej gronden tussen de provinciale weg en de zeedijk bij het "Pikgat" onder Zierikzee geven de laatste jaren een onrustbarende teruggang te zien van het aantal broedende kluten. Dit gebied dient o.i. de komende jarer dan ook extra te worden bewaakt. Een taak niet alleen vtor de contro leurs Vogelwet, maar voor alle leden, die daarvoor in de gelegenheid zijn. Met klem verzoekt het bestuur van de Vogelwacht de gebruikers van die weidegronden, daarop in de broedtijd geen eierrapers toe te laten. .Broedseizoen 1 969 Ten vervolge op hetgeen we in Sterna van juni j.l. schreven over c broedresultaten op Schouwen-Duiveland, kunnen we nog melden, dat voorai de huiszwaluw in grotere aantallen dan voorheen op het eiland heeft ge broed. Een dergelijke toename schijnt ook elders in Zeeland te zijn waar genomen. Ook dit jaar broedde de oeverzwaluw (in gering aantal) weer in de duinen te Haamstede. Een geringe toename van het aantal broedende kuif eenden werd even-: eens gesignaleerd. We zagen deze zomer hier en daar weer een steenuiltje en enkele torenvalken. In de Domaniale bossen en in het dennebos te Renesse broe<

Sterna | 1969 | | pagina 5