- 6 - den. weer ransullen. We hopen vurig dat de uilen*- en roofvogelstand zich op Schouwen-Duiveland zal herstellen! De Westenschouwense inlaag, die in de toekomst dreigt te verdwijne in verband met de aan te leggen "daromenweg", gaf dit jaar nogal wat br vogels te zien. Veel eenden hebben daar weer gebroed. Voorts kluten en kieviten. Van het vogelleven in de Koudekerkse inlaag hebben ook deze zomer weer enorm veel mensen genoten. De bewaker, de heer J.v.d.Berge, zal d van kunnen getuigen, want aan talloze bezoekers heeft hij tekst en uit leg over zijn vogels moeten geven. De Weversinlaag .was weer een echte broedplaats voor de kokmeeuwen Slechts één paartje van de grote stern heeft da.a.r gebroed. Visdiefjes waren er als broedvogel wel, maar hun aantal loopt jaarlijks achteruit. Over de broedresultaten in de Zuidhoek bij Zierikzee ontvingen wij van de heer Eckhardt aldaar een uitvoerig verslag. Hij schreef het vol gende; v. "Er werd in totaal drie maal geteld. In totaal ka,n er gesproken worden van een niet zo best broedseizo zeker niet in vergelijking met vorig jaar. Alleen het aantal waterhoent, is constant gebleven, terwijl er zich dit jaar in inlage A een meerkoet heeft gevestigd. De totale broedvogelstand der beide inlagen was: wilde eend 5, bergeend 1, waterhoen 5, meerkoet 1, kokmeeuw 35, strand plevier 5, bontbekplevier I, tureluur 2, kievïT 4, kluut 28, scholeksts 8. Totaal 35 vogels. Opgemerkt zij, dat van de legsels van de kokmeeuw een vrij groot de door ratten is vernietigd. V/at de strandplevier betreft' daarvan zijn 5 broedgevallen met zekerheid waargenomen. Gezien het aantal "weglopende_ vogels moeten in het gebied meerdere broedgevallen zijn geweest. Dit gel ook voor de broedgevallen van de bontbekplevier. Wij beschikken over weinig gegevens .wat betreft de broedterreinen bij Ouwerkerk, Oosterland en het Dijkwater. Toen we in de broedtijd het laatstgenoemde terrein bezochten, kregen we wel de indruk, dat daar de stand van -de broedvogels enorm achteruit is gegaan. Wat kunnen daarvan de oorzaken zijn? Is het terrein na de inpoldering te veel verzoet? Is het te onrustig geworden door werkzaamheden op de in kuituur gebrachte landerijen? We weten het niet, maar denken met weemoed terug aan de eer ste jaren na de inpoldering, toen onafzienbare schelpenvelden een zó groot aantal kluten en pleviertjes, visdiefjes en dwergsterns aantrok, als wij zelden ergens anders hebben gezien. Rest ons nog te vermelden, dat de Zoute Haart aan de Rampweg te Noordwelle ook dit-jaar weer een prachtig broedterrein is geweest. 'Ook'deze zomer was het in de natuurgebieden niet altijd even rustig Het aantal bezoekers aan de duinstreek neemt hand over hand toe en zij kunnen reeds vroeg in het voorjaar worden verwacht. Bijzonder heeft het ons getroffen, dat in de broedtijd, althans in de tijd dat er nog jonge vogels waren in 't Zeepe, op een kwade dag door jagers op Kleiduiven is geschoten. Een sport, die uiteraard met veel lawaai gepaard gaat. Wij hebben geen bezwaar tegen het schieten op kleiduiven, maar keuren het als dit plaats vindt in de broedtijd in een natuurreservaat! V ogeltrek De komende weken staan weer in het teken van de vogeltrek. Liefhebbers kunnen dan bij gunstig weer interessante waarnemingen doen. Op Schouw en-Duiveland ligt voornamelijk het duingebied in de route van de uit het noordoosten komende vogels, die de kustlijn volgen en dikwijls op de eilanden nog wat blijven pleisteren. Belangrijke waarnemingspunten zijn o.m. het begin van de duinen te Scharendijke (veel vogels volgen de dam (in aanleg}, de "Punt" te Westen schouwen, de brug over de Oosterschelde en de Grevelingendam. Bij bedekt lucht kunnen zich bij duisternis enorme aantallen vogels verzamelen op en om de vuurtoren te Haamstede. Bij druk bezoek ontsteekt men dan de, ter bescherming van vogels aangebrachte, lampen, die het gehele lichaam der toren verlichten, zodat dit tijdig door de vogels wordt gezien. Ieder, die daarvoor in de gelegenheid is, raden we aan in de trektijd waarnemingen te doen en bij avond (bij ongunstig trekweer - dat is geheel bedekte lucht.- een bezoek aan de vuurtoren te brengen. •Trek er op uit!

Sterna | 1969 | | pagina 6