- 13 - d. Natuurlijke vegetaties. Het behoud van de vegetatie in reservaten is van groot belang, al kunnen we veranderingen b.v. door wateronttrokking wel constateren, maar niet voorkomen. Wij als leden - en nu noem ik onze vereniging met z'n officiële naam - wij als leden van de Vogel- en Natuurbeschermingswacht van Schouwen en Duiveland zullen ten spoedigste mee moeten werken aan goede inventarisa ties, vastgelegd in vegetatiekaartenzo nodig met behulp van deskundigen. Het is ook belangrijk van de reeds uitgevoerde onderzoekingen door ver schillende instanties, op de hoogte te worden gebracht 1 Zodat waar mogelijk, onze leden ingeschakeld kunnen worden. Soms kan met eenvoudige middelen "verbetering van plantendekken worden bereikt We kunnen hier bijvoorbeeld denken aan het plaatselijk verwijderen van duin dorens en andere vegetatie, waardoor de Parnassis en de verschillende Orchissoorten weer een redelijke kans krijgen. Evenals een extra bescher ming van valleitjes met Pirola, en van terreinen met maanvaren en stof- zaad. e. Dierlijk leven en wild. Via Staatsbosbeheer en andere instanties is er over het waterwild op Schouwen vrij veel bekend. Het zal op prijs worden gesteld, ook van deze gegevens inzage te kunnen krijgen, evenals van de onderzoekingen van de houtduivenpopulatie en hun schade aan de landbouw. x. De inwerking van de mens. Met de uitroeiing van leven door middel van chemische' middelen hebben we al vanaf 1953 op Schouwen kennis kunnen maken. Op een geheel ander gebied kunnen massale uittochten in de weekends en overbelasting tijdens het vacantieseizoen aan de natuurgebieden hier een ander (tweederangs) gezicht geven. Om dit bijtijds te onderkennen zijn deskundigen nodig, die evengoed de reac ties op de negatieve invloeden van het leefklimaat zien als het stimu leren van positieve milieuvorming. g. Hygiëne van het milieu» Tijdens de bijeenkomst, waaraan dit verslag over de biosfeer is ontleend, merkte een van de inleiders terecht op, dat men bij het geven van voor schriften te vaak vergeet om ook de uitvoerbaarheid en controleerbaarheid te bezien en om het apparaat te vormen dat voor naleving en begeleiding noodzakelijk is. "Pit is inderdaad van groot belang. Het slot van dit hoofdstuk over hygiëne volgt hier letterlijk. "Er zouden ook beschouwingswijzen ontwikkeld moeten worden over prioritei ten, wanneer zaken van onmiddellijk financieel-economisch belang in bot sing dreigden te komen met wellicht nog niet helemaal overzienbare en mogelijk niet in geld uit te drukken menselijke en biologische waarden. Een van de Latijns - Amerikaanse congressisten vermeldde een uitspraak van een beleidsfiguur in zijn land, die de economische ontwikkeling pas voltooid zou achten, wanneer de laatste boom vervangen zou zijn door een fabrieksschoorsteen Hij vroeg zich af, of er bij die gang van zaken nog mensen over zouden zijn, om van die economie te profiteren!

Sterna | 1969 | | pagina 17