Voorwoord Het is ons een groot genoegen aan U "onze leden", dit overzicht ."20 jaar Vogelwacht" aan te bieden. Al geruime tijd was er gepraajt. 'wat te doen bij het 20 jarig bestaan van de Schóuwse Vogelwacht. Maar wat is nu 20 jaar? Zeker een tijd, waarin genoeg gebeurd is, dat van belang geacht kon worden voor een groot deel van Schouwen, zijn flora en fauna en voor de natuurbe- schermingsgedachte in 't algemeen. Men stelde zich op het standpunt, dat als er wat zou worden gedaan, dit mee te beleven moest zijn voor alle leden, ook die van Enschede en Gronin gen, Edeghem en Karlsruhe. En daarom dit boekje, geschreven door één die uit hoofde van zijn beroep nauw met het werk verbonden is geweest en die vanaf de oprichting de Vo gelwacht mee bestuurd en gestuurd heeft. Het is niet de bedoeling ermee aan de weg te timmeren, wel aan te tonen, dat we volop reden van bestaan hebben. We hopen, dat U het met plezier zult lezen, maar ook dat het U opnieuw mag bezielen tot nog actiever deelnemen aan de bescherming van de natuur in het woongebied van velen en het vacantieland van zeer velen. J.P.C.Boot, Voorzitter 20 JAREN SCHOUWSE VOGELWACHT Oprichting Heeft het zin, de afgelopen decennia van de vogel- en.natuurbeschermings- wacht op Schouwen en Duivelandnader onder de loupe te nemen? Het ilijkt me de moeite waard. 19^9 - 1969, aaneenschakeling van veranderingen, als gevolg'van 'de ramp van februari 1953. Een aantal natuurgebieden.ging verloren, duizenden hectaren zijn "over de herverkavelingsschop gegaan". De onvolprezen eilandelijke sfeer ging in die ene februarinacht voor goed ten onder; de deltawerken kwamen en de beide vaste oeververbindingen zijh.een feit geworden. Het Brouwershavense Gat en de Oosterschelde gaan als open water hun laatste jaren tegemoet en de stroom van toeristen is niet meer te stuiten. Heel Schouwen en Duiveland is in binnen- en buitenland in trek en opeens gemeengoed geworden. Voor zeer velen is het voormalig eiland,met de mas sa's tweede woningen een niet meer weg te denken bron van vreugde en waar achtig leefgenot; ieder weekend is het.eèn komen en gaan van duizenden autos. Zomers worden we verrijkt met een dagrecreatie van meer dan 50.000 tot 60.000 gasten; over een aantal jaren wordt dit het dubbele en de toekom stige Grevelingenstad met een half millioen inwoners en het Grevelingen- bekken, als Nationaal Meer, hebben we maar te accepteren. Tegen deze achtergrond, moeten we de Vogelvracht zien.

Sterna | 1969 | | pagina 5