- 3 - Veel leden hebben zich in de loop van de jaren als enthousiaste medewerkers en deskundige waarnemers ontpopt. Als voorbeeld van de vergane glorie van vogelrijkdom op de Hompelvoet (de hogf zandbank tussen Goeree en Scharendijke in het Brouwershavense Gat), volgen hier de broedgegevens van enkele jaren. Lange tijd heeft de Vogelwacht daar voor de bebording gezorgd in nauw contact met de Rijkspolitie te Water. Welk een dorado zagen de leden en genodigden bij de verschillende excursies. In 1957 waren er 800 900 paar grote sterns en 700 800 paar visdiefjes als broedvogels. In 1959 werden er zelfs 1500 nesten van grote sterns geteld, Een jaar.later ruim 1100, doch een abnormale springvloed deed het merendeel mislukken. Slechts 200 jongen werden vliegvlug. In 1961 was het gedaan. De zandplaat werd bij de Deltawerken betrokken, de landbouwvergiften kwamen op de markt, en tellingen bleken overbodig".' Niet één grote stern, niet één visdiefje kwam daar nog tot broeden. De glorie was plotseling geschiedenis geworden. Maar ook hier op Schouwen kunnen we meepraten over de schrikbarende achter uitgang. Zo zelfs, dat het opvalt als we-het hoge karakteristieke sternge luid horen. En zelden zien we deze vogels nog intensief vissen. Nu wordt Sterna weer geciteerd "het is meermalen gebeurd, dat de schaapher der van midden Schouwen grote sterns,als een steen uit de .ucht zag vallen, morsdood. En zo verdwijnt de meest typische vogel van Schouwen, men kan ge rust zeggen "de vogel van Vijverberg" angstwekkend vlug uit ons beeld." Dank zij een andere levenswijze handhaaft de kokmeeuw daarentegen zich best; het zijn zelfs probleemvogels geworden, omdat ze door nestconcurrentie en roof, vrij gevaarlijke indringers voor andere vogels kunnen worden. Andere enquête's betroffen putters, wulpen, zwaluwen, ganzen, eenden en reigers. Van deze laatste soort broeden er thans te Schuddebeurs nog maar enkele paren. In de jaren '50 in Haamstede en Schuddebeurs meer dan 30. In 1965 werd een vrij uitgebreid onderzoek uitgevoerd in "het Zeepe", het mooie familiebezit van N.V. Slot Haamstede. Dit onderzoek bracht 777 broedgevallen aan het licht. 72 Vogelsoorten wer den waargenomen. En van de rijkdom in het Dijkwater aan broedvogels meldt "Sterna" (gegevens uit I960), 3k nesten van kluten, 32 van strand- en taontbekplevieren35 van visdiefjes, een enkele van de Noprdse stern; 18 van dwergsterns en 2 van de kleine, plevier. Een weidevogelonderzoek voor Schouwen in 1957 leverde 100 paar kieviten op, 150 paar tureluurs, 200 paar scholeksters, 35 paar grutto's en 10 paar wul pen. Veel andere gegevens werden door de actieve leden gesignaleerd en doorgege ven, zoals de vonds en van de beide vuurtorenslachtoffers, de Tenrminck's rietzanger en de Wilson's franjepoot, die resp. voor Nederland en Europa de eerste waarnemingen betekenden. Bijzonder was ook een vondst van 80 bergeendeneieren in één holte in de Kou- dekerkse inlage.. Voorts waarnemingen van ralreigers, grote purperreigers en grote kruisbekken Het overbrengen van een zwarte zwaan van Schouwen naar Blijdorp met voorrang op 90 auto's, in file voor het Zijpewas grandioos...! Belangrijk is ook geweest het zorgvuldig verzamelen van dode vogels in het veld, veelal slachtoffers van bespuitingen. Van I960 af is dit intensief ge beurd. In enkele jaren zijn meer dan 1000 vogels op deze wijze bijeengegaard, 80% bleek parationvergiftiging te hebben opgelopen. In 1953 bleken de eerste vergiftigingsgevallen te zijn waargenomen en doorgestuurd aan de P.D. Naar aanleiding hiervan heeft Drs.Mennema op verzoek van Prof.Kuenen in de boom gaard "het Boeyes Bos" te Burgh een onderzoek ingesteld en zijn de Zeeuwse banden met deze bioloog zeer nauw aangehaald. Voorts is het hier nog wel

Sterna | 1969 | | pagina 7