van Vijverberg aan "Sterna" verstrekt weer te geven, o.a. dat na de inun datie in 1944 door de bezetters, de bomen rondom de eendenkooien te Elle- meet en Oosterland welkome broedplaatsen waren van honderden aalscholvers In Ellemeet gtelde hij 300 nesten, in Oosterland zelfs het dubbele. Het vastleggen van zulke gegevens is van groot velang; zonder Vogelwacht zonder "Sterna" zou zo iets gauw in de vergetelheid geraken. Laten we hie ook aan ons nageslacht denken. Vergelijkingsmateriaal in deze gevarieerde vorm is onontbeerlijk. Bijdragen. Met waardevolle artikeltjes in "Sterna" hebben veel leden zowel van Schou wen als van "over ?/ater" er voor gezorgd, dit kwartaalblad steeds leesbaa te maken. Bijdragen van een bioloog, docent uit Rotterdam over de grote betekenis op Schouwen van natuurbescherming; vele wetenswaardigheden van de volijverige redacteur, zelf een goed ornitholoog; diverse goed gedocumenteerde stukke: van de huidige voorzitter, goed genoeg geacht om overgenomen te worden in andere natuurbescherraingsbladen, o.a. over de putter en de kardinaalsmuts; een roerende terugblik van een o2 jarige inwoner uit Bruinisse.over veel verdwenen planten, geheel op rijm! een artikel vanuit een woonschuit in ds Oude Haven te Zierikzee; een zeer recente hartekreet over de (te) vele ve: keersslachtoffers onder de vogels,; diverse belevenissen uit de oude doos van onze overleden nestor Vijverberg; een toekomstbeeld van Blijdorp's uit breiding op Schouwen (zij iet op 1 april). En uit vele van deze artikeltjes ademt niet alleen de bereidheid de natuur graag te dienen, maar dit ook deskundig te willen doen. Bovendien - en dit is belangrijk - staan al de medewerkers, evenals vele le den met beide benen stevig op de grond. Dit is zonder meer noodzaak,, om ingeval van strubbelingen logisch te kun nen argumenteren. En van argumenteren bgesproken, levendig staat nog velen de discussie voo* de geest naar aanleiding van een uitlating van Dr.de Galan, die liever terreinen voor 1000 vacantiegangers voor zich zag, dan afgesloten gebieder, waar 10 grutto's rustig konden broeden. Daarmee werden vele tongen losge maakt en de koppenmakers onder de journalisten lieten, niet na, hier de aar. dacht op te vestigen. Maar wie de Galan kent en weet, dat hij met zijn gezir vaak zomers op Schouwen vertoeft, zal dit wel wat te. democratische stand punt best met een korreltje zout kunnen nemen! Jeugdvogelwacht In de loop van de jaren -zijn er zoveel jeugdleden bijgekomen, dat het wense lijk werd een min of meer zelfstandig apparaat in te stellen onder de naam van Jeugdvogelwacht. Bijzonder aansprekend is ook de naam van hun clubblad, dat in navolging van onze "Sterna", "de Dwergster" heet. Meermalen werden alle scholen van het eiland bezocht, vogelplaten zijn uit gedeeld; op verzoek- -zijn daar ook exposities gehouden, vaak zo mooi en kuns zinnig ingericht, dat het jammer was, dat niet meer hiervan hebben kunnen genieten. Honderden leerlingen zijn op .excursies meegeweest en tal van hen waren aan wezig op speciaal door de Vogel'wacht belegde middagen, dank zij toestemming voor afwijking van lesrooster door de Inspectie van het L.O. verleend. Ex perts als Strijbos en anderen hadden dan op zo'n middag meer dan 1000 leer lingen van vrijwel alle scholen uit Zierikzee onder hun gehoor.

Sterna | 1969 | | pagina 8