- 5 - De medewerking van de leerkrachten is alt-ijd erg prettig geweest; allen staan positief tegenover ons werk; sommigen hebben er zelfs een niet te tellen aan tal uren aan gegeven, o.a. een echtpaar - destijds wonende te Noo-rdwelle dat onnoemelijk veel werk voor alle jeugdigen heeft gedaan. Jaren heeft de echtgenote het gepresteerd op elke verjaardag van -"haar" L+00 jeugdleden, deze een passende kaart met gelukwens toe te sturen. Leerlingen hebben nestkasten gemaakt en opgehangen, opstellen en tekeningen gemaakt, gedichten over het natuurleven, gepleegd, kortom velen zijn in de ja ren van de lagere school op allerlei manieren actief bij de natuurbescherming betrokken geweest. Goede resultaten zijn daardoor al zichtbaar en we hopen blijvend de vruchten er van te plukken. Na de verhuizing van de Noordwellenaren ontstond er een inzinking; deze is later goed opgevangen en geleidelijk aan wordt de' jeugd weer wat actiever bij de natuurbeschermingswerkzaamheden betrokken. Een jong echtpaar uit Zierik- zee, van huis uit met deze doelstellingen vertrouwd, een politieambtenaar aldaar, een functionnaris bij de Zeeuwse Brugmaatschappij en anderen vormen thans een vaste, zeer gewaardeerde kern,-die een grote stimulans betekent voor vele jongeren en ouderen. Onder meer heeft men in Zierikzee de hand weten te leggen op een stuk grond achter een 17 eeuws gebouw. Met vereende krachten hoopt men daar een passen de heemtuin van te maken. Natuurgidsen. Najaar 1962 kwam op Schouwen de eerste cursus van natuurgidsen tot stand. Twee bestuursleden, doorkneed in de amateurbiologie fungeerden als docent en ons aller vriend Jaap van Dijk, van wie het landelijk initiatief was uitge gaan, deelde aan 15 geslaagden het diploma uit. Zijn komst werd- zeer op prijs gesteld. Met de instelling van deze natuurgidsen werd een grote, ja men kan wel zeg gen, een zeer belangrijke eerste stap gezet om op een efficiënte en doeltref fende manier velen niet alleen in vrij korte tijd "natuurminded" te maken, maar ook de actieve leden zelf veel-nauwer bij 't natuurgebeuren te betrekken. Drie jaar later, in 1965 werd de tweede cursus gehouden; hiervoor slaagden 12 leden, die persoonlijk werden gelukgewenst door de.-, landelijk voorzitter J.Nijkamp. •Tenslotte behaalden 18 leden het diploma in de derde cursus, die in 1968 werd gehouden. Een jonge leraar biologie had als docent in deze cursussen een belmgrijk "aandeel. Het is waardevol, dat er ook 3 leden in Goeree wonen. Op deze manier kan de Vogelwacht beschikken over een waar keurcorps, stel lig voor uitbreiding vatbaar, zich er van bewust, welk een zware taak hen te wachten staat. Verheugend is, dat het. provinciaal bestuur subsidie verleende voor de tot standkoming van de laatste cursus. Dat de leden alles pro deo doen spreekt van zelf. Alle, niet-Zierikzeeënaarshadden de reiskosten er graag voor over. In de loop van jaren zijn duizenden mensen onder .leiding van deze. gidsen en andere vrijwilligers ingewijd in de kennis van de natuur. Veel Schouwse stam gasten zijn daardoor ook onze medestrijders geworden en dat vooral is een be langrijke factor. Medestrijders, die open oog en oor voor de natuur hebben en die o.ok gerust eens durven ingrijpen als ze iets constateren, dat niet in de haak is.

Sterna | 1969 | | pagina 9