- 3 - Zoals gebruikelijk, verbleven de afgelopen winter weer veel wilde ganzen op Schouwen-Duiveland. Vooral, in de buurt van Moriaanshoofd waren dikwijls grote troepen brandganzen, te zien. Ook zwanen verbleven op het eiland, meestal knobbelzwanen, maar we zagen toch cok .wel de kleine wilde zwaan (soms in troepjes overvliegend). De Koudekerkse inlaag was weer een pleis terplaats voor zeer veel smienten, wilde eenden en zo nu en dan een troep je rotganzen. Zeer veel meerkoeten hielden zich op in of nabij de kreken ,bij Schelphoek en Ouwerkerk. Bij hoog water in de Oosterschelde pleisterden weer duizenden kanoetstrandlopers, bonte strandlopersscholeksters en veel steenlopers op de terreinen in de buurt van de Flaauwersinlaag. Bij hoog water in de Grevelingen kon men ook in het Dijkwater veel vogels waar nemen. 'Het is algemeen bekend, dat veel wilde ganzen de winter ook doorbrengen in de buurt van Damme en Oostkerke in Vlaanderen. De afgelopen winter heb ben deze vogels het daar niet zo- rustig gehad, gezien een bericht in een dagblad (H.V.V.) van 2 februari j.ll, hetwelk wij hieronder in zijn geheel laten volgen:" Vlaamse boeren zijn beu hun oogst te zien vernielen en schandelijke vergoeding te krijgen. "WEG MET DE GANZEN" - BOEM! BRUGGE - De boeren uit de Vlaamse dorpen Damme, Sint-Kruis, Vijve-Kapelle en Oostkerke, .(bij Brugge) hebben na vele jaren tandengeknars en het ver geefse ballen der vuisten nu eindelijk de strijd aangeboden met de duizen den ganzen, die in deze winterperiode hun gewas schade doen en hun oogst voor een deel verknoeien. Gewapend met donderbussen en ratels verscheur den ze gistermorgen de stilte van hun landerijen en uit hun mond klonk de ferme kreet: "Weg met die beesten". De boeren, tweehonderd in getal, zien al jaren met lede ogen aan, hoe duizenden ganzen in deze periode in hun gebied neerstrijken. De vogels kunnen dat ongehinderd doen, want in dat gebied bestaat een jachtverbod. Voor de aangerichte schade wordt van re geringszijde wel een vergoeding toegekend, maar die vinden de boeren "veuls te laag", zoals zij gisteren meedeelden. UIET VOOR AALMOES "Daarom zijn we besloten er op los te gaan" vertelde de heer Pol Degri.eck, 'secretaris van het hoerengilde van Sint-Kruis. Vorige week woensdag wa ren we er in de gilden over eens: dit kan niet meer zo. V/ij Vlaamse boeren werken graag, maar we werken niet voor een aalmoes. We hebben vanmorgen ons brood verdedigd, zo moet men dat zien". En de heer Hendrik Olivier, advocaat te Brugge en provinciaal-raadslid, speciaal belast met de boe renstand, onthulde: De iacht is in dit gebied verboden, men wil het tot een reservaat bestemmen. Awel, wij vinden het best dat er dieren zijn, ge kunt de boeren nooit verwijten dat ze geen natuurliefhebbers zijn, maar men wil recht. Door die ganzen schiet het gras hier'"drie weken later dan nor maal, het vee kan ,pas drie weken later de wei in, waardoor de mielkproduc- tie stagneert." En ook: "De goede prijzen in de veeteelt liggen in heb voorjaar. De boeren hier vissen telkenmale drie weken achter het net en de vergoeding is schandelijk." Met sombere blik liet een boer uit Damme een bus carbid de lucht in vlie gen. "Ik heb 23 HA land", sprak hij, "Ik heb elk jaar per hectare tiendui zenden frank schade. En wat zie ik terug? Ik heb dit jaar 67 frank terug gezien. Dit gaat mij te ver". Enfin, de ganzen, wilde eenden en meerkoeten, die tot gistermorgen 11 uur met' z'n vijftienduizenden nog rustig de polder bevolkten, schrokken zich - zoals gepland was - bijna dood en namen ogenblikkelijk de wijk naar beter oorden. Maar buiten Damme, Sint-Kruis, Vijve-Kapelle en Oostkerke bestaat geen jachtverbod. Daar stonden de plaatselijke jachtverenigingen dan ook

Sterna | 1970 | | pagina 5