- 7 - die jaren de school te Haamstede bezocht nam dan wel eens een paar takjes heide mee voor de onderwijzeres, geplukt bij het puin van het huisje. Tijdens de tweede wereldoorlog maakte de Duitse militaire bezetting niet ver van "Biesterveld" een "schijnvliegveld". Massa's camouflagemate riaal (waarin o.a. struikhei was verwerkt!werden gebruikt en een opslag plaats van dergelijk materiaal kwam nabij de plaats waar nu de Biestervelds- weg van de Vroonweg aftakt. Op verschillende plaatsen werd op militaire wijze in het terrein geknoeid. Mogelijk werden hier en daar zoden afgespit en er vielen wel eens bommen die andere zandlagen boven brachten. Was het niet logisch om de grote "explosie" van struikhei te wijten aan militair gedoe in de bodem plus de aanwezigheid van zaadjes in de camouflage? Lang dachten we dan ook op deze wijze het ontstaan van onze heide te kunnen verklaren. Tot we nog niet zo heel lang geleden via een la tere eigenaar van deze vroongronden (de heer A.Hanse, rustend landbouwer te Haamstede in kontakt kwamen met de heer H. P.Verton te Haamstede, oud leraar Land- bouwhuishoudscholen. Deze vertelde dat hij al vanaf ongeveer 1932 herhaaldelijk had geprobeerd door het uitplanten van kleine polletjes struikhei,meegebracht uit Noord-Brabantop de plaats waar nu het "heide veld je" ligt, deze vegetatie te doen ontstaan. Hij had echter nooit succes op deze pogingen gezien. Totdat oorlogshandelingen op 17 september 1944 hem toevallig temidden van jonge heide deden terechtkomen. Het was de eerste dag van de luchtlandingen bij Arnhem. Ben groot deel der aldaar te droppen troepen zou des mid dags via Schouwen worden binnengevlogen(Schouwen was in het oog der geallieerden een zwakke schakel in het Duitse verdedigingsstelsel). Als voorbereiding werden verschillende wegen en ook het pompstation voor de Waterleiding in de voormiddag gebombardeerd. De heer Verton bevond zich op weg naar "Biesterveld" en moest voor rondvliegende scherven dekking zoeken in het terrein. Toen het bombardement was geëindigd ontdekte hij de heide Zijn destijds gedane aanplantingen hadden dus toch succes gehad. Al dus de mening van de heer Verton. Het is ons bekend dat de meningen van plantenliefhebbers over het onsstaan van de "Schouwse heide" nog steeds variëren. Het lijkt het beste de verklaring -te zoeken in een samengaan van enige faktoren, die we hier samenvattend nog even opsommen: a. De voor de groei van struikheide nodige "arme grond" kwam aan de oppervlakte door militaire afgravingen en bommen. b. Zaad kan afkomstig zijn van camouflagemateriaal, polletjes door de heer Verton geplant, en misschien zelfs van de op 300 m afstand groeiende. 3 m2 oude planten. Zaadjes van hei zijn slechts 0.1mm groot en worden door hun vorm makkelijk door de wind verspreid. Ter bekrachtiging van het onder a genoemde kan nog worden ge.wezen op de jonge ontwikkeling van enkele meters struikhei, ongeveer 1 km verder naar het noorden, aan de slootkant langs de Vroonweg, juist waar in het slootkantprofiel de "arme grond" werd doorsneden ontwikkelden deze plan ten zich bijna op een rechte lijn! Ad b. mag worden opgemerkt dat kennelijk het "camouflage-zaad" toch niet mag worden weggedacht. Want op andere plaatsen in de Schouwse West hoek, waar eveneens met camouflage-materiaal werd gewerkt tussen 1940 en '45, vonden we ook al struikheide. Genoemd kunnen wordens Niet ver van hotel "Haamstede - Vliegveld" en aan het begin van het voetpad dat van de

Sterna | 1970 | | pagina 9