van de jongen zag ik door een rat weggesleept worden ondanks heftige aan vallen van papa-waterkip. De verhouding tussen 2 families waterkip is meestal vrij goed. Een enkele keer wordt er heftig gevohcten waarbij de man netjes met opgezette staarten en vuurrode kammen met de borst tegen elkaar opvliegen en elkaar met de snavels te lijf gaan. De jonge waterkipjes wor den nu al zes weken en nog steeds min of meer door de ouders gevoerd.Bei de ouders doen hieraan mee en het kroost wordt hiertoe in twee kolonnes verdeeld die dan verder ook bj jeen blijven en met korte roepgeluiden in de buurt worden gehouden. Jonge eendjes zijn beslist veel sneller zelfstandig en vroeger zonder voedster als de waterhoentjes. De laatste jaren wordt de rust van het wiel in het voorjaar gestoord door een paar meerkoeten. Half maart kwam eerst het vrouwtje (naar het ons leek, want ze zijn zonder vergelijkingsmateriaal slecht te onderscheiden, behalve door de grootte) en twee weken later de partner en onmiddellijk be gon de vervolging van alles wat tot die tijd in rust op het wiel verbleef. De meerkoeten duiken dan iets dieper in het water en stevenen met grote snelheid als een oorlogsschip op de vermeende vijanden af. Ze imponeren hierbij waarschijnlijk meer dan dat ze veel kwaad in de zin hebben, het komt althans zelden tot een schermutseling. De waterkippen zijn tegen het mannetje meerkoet niet opgewassen, ze zijn ook belangrijk kleiner. Later bleek dat ze het vrouwtje wel durfden te weerstaan. Een paar waterkippen verdween dan ook al spoedig naar elders. Het mannetje van dit stel was gehandicapt door een sinds december bestaande verlamde linkerpoot en daardoor misschien minder tot vechten bereid en geschikt.Het andere stel heeft het ondanks veel strijd kunnen bolwerken en een broedsel grootge bracht. Het meerkoetvrouwtje maakte een nest in het toen nog oude dode riet en dit was zeer goed waarneembaar vanaf de oever. De paring van de meerkoe ten is een avontuur op zich zelf. Met groot misbaar en gekrijs (een beter woord ken ik er niet voor) achtervolgt het mannetje hierbij het wijfje en

Sterna | 1970 | | pagina 12