- 11 - geen verschil tussen beide spelende kinderen. Maar het kind van de flat moeder voelde zich -ninder gerust dan het andere, wa t bij nadere bestude ring te zien was aan het zandbakspel. Het flatkind maakte geen nieuwe vor men maar behield het oude, het vertrouwde. In de loop der jaren is de producentenmaatschappij veranderd in een consumentenmaatschappijKon een jongen vroeger vol trots een door hem ge maakte stoel tonen aan zijn ouders (producent), zo bestaat het genot van diezelfde jongen tegenwoordig uit het met wapperende haren rondracen op een bromfiets (consument) waarmee de heer Steltman overigens de persoon van de bromfietser niet wilde kleineren. Om sneller te kunnen consumeren zal men dus ook sneller moeten afdanken en ziehier het ontstaan van het vuilprobleem. Wij - 13 miljoen Nederlanders - produceren per jaar 447 mil joen kg afval. Ook de industrie produceert veel afval (ook dank zij de snelle consumptie). De slogan: "Arbeider Grondstof Produkt" gaat dus niet op. Afval is er altijd. Vooral de luchtverontreiniging is tegenwoordig zeer aktueel. Gaat U de kranten van het afgelopen jaar maar eens na. Men mag echter niet ver geten dat meer dan 1/3 van de luchtverontreiniging het gevolg is van het gemotoriseerde verkeer (Zie Sterna 2/7O pag.3). In het Botlekgebied heeft men tegenwoordig een prachtige rode lamp, die bij ernstige vorm van luchtverontreiniging gaat branden. Dan worden in al lerijl handles overgehaald en knopjes bediend; dan worden er wel maatrege len getroffen. Maar niet indien de rode lamp ging branden in de natuur. Deze lamp in de vorm van de afwezigheid van korstmossen brandt al lang - heel lang - te lang. De natuur is niet alleen meer dierbaar, ze is een noodzaak geworden. Wij moeten de natuur behouden,de natuur ook in de vorm van water,want Ne derland is waterarm! Direkteuxen van waterleidingbedrijven roepen bezorgd: "De Rijn moet sohoon! Anders hijsen we het niet meer!" Wat, daoht U, zouden de gevolgen zijn geweest indien de dode vissen in de Rijn ons niet gewaar schuwd hadden voor de Endosulfanvergiftiging? Wij vervreemden van de natuur wat al blijkt uit het feit dat op de la boratoria de mogelijkheid aanwezig is zonder bladgroen eiwitten te produ ceren. Bomen kunnen niet straffeloos gerooid worden, want zij zuiveren. 1 ha dennebos kan 32 ton roetdeeltjes vasthouden. Het duurt echter jaren, voor het bos daarvoor de juiste leeftijd bereikt heeft. Oude bomen rooien en elders nieuwe planten geeft dus een enorme achterstand bij de zuivering. In onze levenshouding zal de zorg voor alles wat leeft zich duidelijk moeten manifesteren en onze kinderen zullen we moeten leren geen rommel te maken - niet alleen in eigen huis, maar in de wereld. Na de pauze dra.ide de heer J.v.d.Berge de toepasselijke film "Leef baarheid in een bewoond land." Een levendige discussie sloot de op een hoog peil staande eerste vogelwachtvergadering van dit seizoen. - - ZO SPRAK DE VOGELTJESZIENER... IK ZAG WAT IK ZAG EN ZIE DaT NAT IK ZAG NU TE ZIEN IS IN DE STERNA. Aalscholver 1 19-9 Schelphoek Viergever 2 25-9 Zeelandbrug Sohoonakker Bef lijster 1 5-3 Renesse v.d.Vet 1 14-10 Renesse v.d.Klooster Blauwe kiekendief 1 11-1 Westenschouwen Boot 1 vr 27-3 Burgh (stervend) Boot Boerenzwaluw 1 30-3 gracht Zierikzee Mouthaan 2 27-10 Haamstede Boot Bonte kraai 2 24-10 vuilnisbelt Schelphoek Boot Boomvalk 1 24-8 Ouwerkerk B.J.N. Bruine kiekendief 1 19-10 Noordgouwe Bax

Sterna | 1970 | | pagina 13