- 1 - DE I.V.N, HERFS TWANDBLIHGEN De I.V.N, herfstwandelingen, op 26 en 27 september gehouden in het natuurgebied van Staatsbosbeheer en de tuin van "Gadra", zijn een .groot succes geweest. Mede dank zij het stralende weer, konden in totaal 175 wandelaars genieten van. de interessante route, uitgezet door de heren Janse en Zorge van Staatsbosbeheer. De wandeling voerde ons eerst door jonge eikenaanplant,waartussen de Amerikaanse eik reeds prachtige herfst tinten vertoonde. Op de eik werd onder.andere de bekende knikkergal ge vonden. Na deze aanplant werd het ruiterpad gevolgd, waar al snel de eerste mooie paddestoelen werden gevonden. Het was een groep grote parasolzwammen, dis ondanks hun afmetingen niet gemakkelijk opgemerkt werden. Door het bos bereikten de wandelaars het hek, dat toegang gaf tot het landgoed "Gadra". Op weg naar de tuinen konden we de zadelzwam en op de populieren diverse prachtige vuurzwammen be wonderen. Telling van de jaarringen van één ex. leverde een leeftijd op van acht jaar. Een eerste blik in de tuinen van "Gadra" toon de ons de rozentuin, die zoals onze gids daar, de beheerder de heer Veringmeyer zei, te lijden had van reeënvraat'. Via een smal pad tussen li gusterheggen ontmoetten we een Sequoia, waarvan men eerst aannam dat ze uitgestorven was. Deze boom heeft als familielid de bekende reuzenmam- moetboom uit Zuid-Amerika, die wel 140 meter hoog en 4000 jaar oud kan worden. Na een korte kennismaking met de tamme kastanje kwamen we terecht in de kassen met prachtige' cactussen, het gevoelige kruidje-roer-me-niet, en vele goed gedijende floristische exoten, waaronder de tabaksplant. Verder vielen in de tuin de prachtige bessen van do vogel kers op en een ontmoeting met een 40-jarige Canadese gans overtrof alle verwachtingen. De kleine aardappelbovisten, die ter plaatse ook aanwezig waren werden daarom door velen over het. hoofd gezien» Terug in Staatsbosbeheergebied werden we meegenomen naar de groei plaats van de meest bekende paddestoel, de vliegenzwam. Ze werden in al lerlei stadia aangetroffen en het aantal van deze vrij zeldzaam geworden paddestoel ?af de natuurliefhebber weer moed. Ondanks lieflijke sprookjes moet de vliegenzwam als giftig gekwalificeerd worden. Het gif dat zich in de rode hoedhuid bevindt, is wel niet dodelijk voor de mens, maar de ge volgen zijn toch allesbehalve aangenaam te noemen. Vanuit het bos werden we meegenomen naar dc vroongronden,een wijds natuur reservaat, dat hopelijk nooit door wegen zal worden doorkruist. Neer gekomen bij onze voertuigen konden we terugzien op twee wandelin gen, die dank zij de samenwerking van I.V.N. Staatsbosbeheer en de Natuur- en Vogelwacht Schouwon-Duiveland velen weer een stapje dichter bij de na tuur hebben gebracht. Red. - - De RODE KARDINAAL Van 11 tot 16 april ontvingen we meldingen van vijf mensen, die rond om Haamstede do rode kardinaal hadden waargenomen. Dat het hier een ontsnapte kooivogel betreft lijdt geen twijfel. De rode kardinaal (Cardinalis cardmalis) is afkomstig uit het gebied van het oos ten der Verenigde Staten tot het noorden van Zuid-Amerika.Bij strenge win ters trekken ze zuidelijker. Hun voedsel bestaat uit graan, insekten en insektenlarvon. De kardinaal is op vele plaatsen als volièrevogcl aan te treffen

Sterna | 1970 | | pagina 3