-- 2 - Deltaplan achterhaald door wetenschap SLUITING .VAM OOSTERSCHELDE, RAM? VOOR NEDERLAND Onder deze titel verscheen een zeer verhelderend artikel over de sluiting van de Oosterschelde in het Elseviers Weekblad van 12 september 1970- Daar dit artikel te lang is voor publikatie in de Sterna, leek het ons goed U in kennis te stellen met enkele van de markantste punten hier uit - Zo verklaarde de Deltadienst: "....dat men wel degelijk de technische uit voerbaarheid zag van de dijkverhoging, zelfs langs de moeilijkste van alle kusten, die van Noord-Beveland.'' Wat is de Oosterschelde nu en wat zal het Zeeuwse Meer worden De Oosterschelde wordt omschreven als een oase van schoon helder wa ter te midden van vuilwoestijncn, die door Rijn, Maas en Belgisch schelde- water worden veroorzaakt; één van de rijkste cstuariën van Europa en één van de voornaamste kraamkamers voor de noordzeevis. Hot Zeeuwse Meer: NOOIT te gebruiken als zoetwaterreservoir, door bepaalde chemische reaktic, een DOOD water, smeriger DaN DE smerigste amsterdamse gracht i Wat wordt het Zeeuwse Moer voor: De LANDBOUW: Deze verliest zijn gunstige positie t.a.v. de rest van Neder land, daar de temperatuur zal dalen (Thans hogere temp.door relatief war me zeewater.) Dus, landbouw!, geen voorsprong meer van twee weken. De SCHEEPVAART: Thans in de winter zeer frequent, komt stil te liggen door ijsgang. (Zie landbouw). De OESTER- en MOSSELCULTUUR: Door het verdwijnen der lagere waterorganis men en het zoute water verdwijnen deze culturen. Schade: 470 miljoen! De REKREaTIE: De sportvisoerij op hot laatste open viswater - door duizen den beoefend - verdwijnt. Kleinebootjeszeilers wagen hun leven indien zeop het Zeeuwse Meer zouden willen varen; kortere, hogere en ruwere golfslag tesamen met vuil water zal slechts ervaren grotebootzeilers tolereren. De Noordzeestromingen. zullen de stranden van Schouwen en Walcheren aantasten, dus nieuwe waterkeringen zijn noodzakelijk. Kosten: nooit berekend Verder heeft, volgenr, het artikel, Rijkswaterstaat een "democrati sche?!" oplossing gevonden om haar inmiddels verfoeide sluiting door te drijven, dwars togen elke logische en wetenschappelijke voorspelling in: De ambtenaar van Rijkswaterstaat die durft te twijfelen of een kritische blik durft te werpen op do toekomst, wordt bedreigd met ontslag, krijgt een spreekverbod of wordt overgeplaatst, Kent U Drinkwaart nog? Hij zal geen lezingen meer voor U houden Van het plan afwijkende metingen worden niet geaccepteerd. De particuliere bureaus .die deze metingen verrichten zullen we niet kennen. Anders zouden ze werkloos worden! Verder geeft het artikel ons nog een leuke rekensom, die U, belas tingbetaler, wel zal interesseren: Kosten afsluiting_0osterscholde: Afsluitwerken Veiligheidsvoorzieningen overgangstijd Maatregelen tegen erosie/kustverdediging en waterhuishouding Renteverlies Schade visserij en schelpdiercultuur Schadevergoeding binnenscheepvaart 600 miljoen 60 miljoen 600 miljoen 20 miljoen 470 miljoen 52 miljoen zvz

Sterna | 1970 | | pagina 4