•- -"--De 3 fr A U If E' -R E I G E R Naar aanleiding van het artikel "De "blauwe reiger" in "Sterna" 2/7O wil ik omtrent de wijze van vissen nog een bijzonderheid naar voren bren gen, die de schrijver van het artikel blijkbaar nog niet bekend is. In mijn woonplaats, Nieuwersluis a/d Vecht in de provincie Utrecht, is een grote reigerkolonieIk woon er welhaast onder en heb meer dan 60 jaar het doen en laten der blauwe reigers kunnen waarnemen. Zo zagen mijn broer en ik - wij wonen beiden aan de Vecht - verschil lende malen hoe een reiger vanaf de schoeiing in het water dook om een vis te pakken. Die schoeiing is bij normaal waterpeil zeker 80 cm boven het water gelegen. Bij dit'duiken ging de blauwe reiger gedeeltelijk onder water. Ben neef van mij zag een paar weken geleden vanuit zijn boot een blau we reiger op een stel fuikestokken staan,ruim een meter boven het water. Ook deze reiger dook en wel zó diep dat alleen de punt van zijn staart nog boven water stak. Hij kwam boven met een brasem van naar schatting 1-jj pond. Met moeite, helemaal scheef hangend, vloog Ardea naar een wei, op ongeveer 15 meter van mijn neef. Daar gooide hij de brasem omhoog en ving deze weer, zodat de kop van de vis het eerst door de snavel werd opgevangen, Deze hap bleek echter toch te groot te zijn, zodat de reiger de vis weer uitspuwde en er toen op be gon te hakken met zijn snavel. De afstand van de boot tot de duikende reiger bedroeg ongeveer 25 meter en de taxatie van het gewicht der vis neem ik aan als volkomen juist, daar mijn neef een groot sportvisser is. H.J.Doude, van Troostwijk. - - - BR0EDSEIZ0EN 1970 Betreffende het broedseizoen 1970 ontvingen wij nog de volgende gegevens: R00DB0RSTTAPUIT: Een broedgeval te Renesse. (Karper) Deze vogel is een vrij algemene broedvogel van duinen,heide en zandige terreinen (Kist) en is reeds meerdere malen als broedvogel op Schouwen-Duiveland aange troffen RANSUIL: Van van de Klooster ontvingen we het verheugende bericht dat in zijn bos te Renesse minimaal twee ransuilen gebroed hadden. KOEKOEK: In de vorige Sterna werden vijf waarnemingen van koekoeks - eieren vermeld. De uitgekomen jongen hadden alle de graspieper als pleeg ouders De KOOLMEES IV Uit Renesse is de volgende aardige koolmeesannekdote afkomstig. In een tuin aldaar hingen twee nestkastjes, beide bewoond door koolmezen.De vrouw des huizes heeft deze vogels zo weten op te voeden, dat ze' beurte lings uit haar had kwamen eten! J.P.C.Boot. De KOOLMEES V Kennelijk is er een groot te kort aan nestkastjes voor koolmezen in Noordgouwe. alle bij het Mr.Rooshuis hangende nestkastjes waren door deze vogels bezet, terwijl één van hen overbezet was. Nadat de jonge koolmezen van één der nestkasten uitgevlogen waren wilde ik deze schoonmaken, en ontdekte toen dat er niet één maar twee nesten in aanwezig waren. In het onderste nestje bevonden zich eieren,die bij later onderzoek bebroed ble ken te zijn, H.Bax.

Sterna | 1970 | | pagina 9