Zo ftanten zich. op drie manieren voort, vegetatief, on geslachtelijk en geslachtelijk-. Wanneer er afgebroken delen van hot thallus zelfstandig verder groeien spreekt men van vegetatieve voortplanting. De soms enorm grote stukken zeesla, die vrij in het water drijven zijn op deze manier enfe- staan. Ongeslachtelijke voortplanting gebeurt door zoösporon met zweephaartjes.Ze komen vrij en groeien, na te zijn gekiemd, uit tot een nieuwe plant. Tenslotte de geslach telijke voortplanting, die geschiedt door ver smelting van twee ga- meton, afkomstig van verschillende exempla ren van één soort. Veel is er te zien, genietend van de rust of stil wor dend onder stormend geweld, daar langs de eilanakust, wat zwervend.m Tek. - - EEN MIDDAGJE UT OUWEBKERK Op een vrije donderdagmiddag en op 26 november reden vrij op do fiets naar de Ouwerkerkse kreken. Een herfstzonnetje en weinig wind maakte het trappen zelfs tot oen genoegen. In de kreek langs de weg van de Buitenlandse Pers deden we meteen al een prachtige waarnemings minstens 32 kuifeenden (man) en oen aantal wijfjes, 40 tafeleenden, 2 brilduikers (man) en één wijfje, 15 meerkoeten en 13 dodaarzen. De meeste eenden dobberden soezend met hun kop in hot ve- rcnklood rond. De dodaarzen echter waren druk bezig. Ze do- kon snel achter elkaar en wc hebben do tijd, die één van de ze beestjes onder was opgenomen. Do duur was 15? 13, 17, 13, 19, 13, 13, 17 en 14 seconden net steeds een pauze boven water van 5 a 10 seconden. We zagen geen enkele van deze te ren dat ze voedsel boven water haalden. Toon, ineens, kregen we een zeer vreemde "dodaars" in het kijkervizicr. In totaal iets groter dan de dodaars, een langere, lichtere hals en een spitser achterlijf. De Kist leerde ons, dat hot een geoorde fuut was. Vijf minuten lang, konden wc hem goed observeren, soms was hij op 10 meter af stand van ons. Bij hot duiken spetterde hij luidruchtiger als de dodaars15-71

Sterna | 1971 | | pagina 17