O NET OP DE LUCHTVERVUILING IN AMERIKA President Nixon heeft op 31 december 1970 de belangrij ke wet op de luchtvervuiling - de "Clean Air Act of 1970" - ondertekend. Deze wet bevat de volgende bepalingen? 1s De Amerikaanse automobiel-industrie zal met ingang van 1975 alleen auto's mogen fabriceren, die nagenoeg geen uitlaatgassen afgeven. 2s Het nieuwe bureau voor de milieubescherming (National Environmental Protection Agency) zal minimumvoorwaarden van luchtvervuiling door de industrie vaststellen. 3s De industrie zal gebruik moeten maken van de modernste methoden om de vervuiling onder controle te houden. Moge dit goede Amerikaanse voorbeeld in vele landen na volging vinden I XlG Cl o De VOGELNET 1936 Op 30 september 1970 konden de vogelliefhebbers kennis nemen van een heuglijke wijziging der vogelwet. Het ging om de verandering van de definitie van "Beschermde vogels". Voorheen werden van deze beschermde vogels uitgezon derd het "pluimvee" en de -populair gezegd - vogels waarop gejaagd wordt. (Zie Sterna l/70). Deze definitie had tct gevolg dat vogels die men tot zijn nut of uit liefhebberij in een kooi had en die tam waren, vrij mocht houden. Het zoge naamde goudvinkenarrest van de Hoge Raad bepaalde, dat een zelf gekweekte goudvink U leunt hier zelf een andere naam van een Nederlandse vogel invullen) vrij gehouden mocht wor den. Dit arrest deed de vogelwet op zijn grondvesten wanke len en een wijziging van de wet was een bittere noodzaak. Ondanks hevig tegenstribbelen van de nog onbegrijpelijk grote groep aanhangers van gekooide wildzang kwam de wijzi ging er in die zin dat het pluimvee geschrapt werd.Hiervoor zijn in do plaats gekomen de tamme duiverassen en de tamme knobbelzwanen. Het uitzonderen van pluimvee is - volgens de toelich ting op de wetswijziging - overbodig gebleken omdat daarvan in Europa geen wild levende soorten moer voorkomen.Thans staat derhalve weer buiten twijfel dat in gevangenschap ge kweekte beschermde vogels volledig beschermd zijn en dat zij als gevolg daarvan niet mogen worden gehouden, vervoerd en verhandeld. 6-71

Sterna | 1971 | | pagina 8