IETS OTIR VLINDERS Het is voor een rondleidend natuurgids altijd prettig, wanneer "zijn publiek" met enige vragen over het geziene tot hem komt. Vooral wanneer hij deze vragen dan nog weet te beantwoorden ook! Soms wordt het hem echter toch wel erg moeilijk gemaakt. Meestal zijn het de jeugdigste deelne mers die blijk geven met bepaalde problemen te worstelen. Wat denkt U van de vraag, door oen meisje van een jaar of tien gesteld. "Heeft onze lieve Heer ook de vlinders ge schapen?" Je kunt je er dan vanaf maken met een "ja, na tuurlijk", om direkt daarna aan de uitdrukking op het kin dergezichtje te bemerken dat ze niet tevredengesteld is en haar beoordeling van je natuurgidselijke waarde tot een on voldoende is gedaald. Toen mij de voornoemde vraag enkele jaren geleden werd gesteld achtte ik me gelukkig bij mijn scheppingsverhaal van de vlinders zelfs nog wat in details te kunnen treden. De tails, die we niet in de Bijbel vinden vermeld, maar die ik eons had gelezen in "lm Wunderreich der Palter" ("In het wonderland der vlinders") van de Duitse natuur-vorser Friedrich Schnack. In verschillende zeer lezenswaardige werkjes heeft deze zijn belevenissen en avonturen op veler lei gebied in de natuur populair en voor ieder bevattelijk beschreven. Als scheppingsverhaal der vlinders haalt hij een legende aan die ik hior, vrij vertaald, laat volgen Vlinders zouden dan schepsels van de zondag zijn. Toen de Heer op de zevende dag uitrustte van het Grote Werk der zes voorgaande dagen maakte Hij, eigenlijk zo maar voor Zijn plezier en bij wijze van ontspanning, de vlinders. Hij nam daartoe het gouden licht van de morgenstond, het helle blauw van de middaghemel, het rood van de avondsche mering en de duistere kleuren van de nacht. De groep der geelgekleürde vlinders schiep Dj des morgenc, de blauwe in de middaguren, die waarin het rood overheerst des avonds en de donkere soorten,met hun maan- en sterrcr- vlekken en -lijnen, des nachts! En boven de bloemen die Hij tevoren op de aard schiep dartelde nu een bonte mengeling van de prachtigste vli..dcrs. En de Hoer liet de vlinders telkens nederdalen op de bloe men en een eeuwige vriendschap met hen sluilcn. Deze vlinders,geboren door Gods hand, hadden dus ni_t hot leven als rups pp een of ander kruid of boom meegemaakt. Dat kwam later pas. Want toen de geschapen wereld eenmaal op gang werd gebracht dacht do Heer ook aan dc vlinders een taak toe.Zij moesten eieren leggen op de' planten der aarde. 34-71

Sterna | 1971 | | pagina 16