Iedere /jindersoort zou zo bij een bepaalde plantensoort of plantemarailie gaan behoren. Uit deze eieren moesten de rupsen komen, die zich zouden voeden met de delen van de plant waarop zij gelogd waren. En als de rups volgroeid was zou zij veranderen in een pop, waarbinnen zich het grote wonder zou voltrekken, n.l. de vorming van de vlinder met zijn kleurige vleugels, naar het voorbeeld, gemaakt door de hand des Heren. Tot zover de legende van de schepping der vlinders. Door hun opvallende verschijning, hun gedaanteverwis seling (ei- rups - pop - vlinder), hun samenhang met de plantenwereld en nog vele andere eigenschappen heeft de vlinderwereld door alle eeuwen heen de aandacht van de mens getrokken. En velen voelden zich aangetrokken tot do be studering van deze grote insektcnorde, waarin ze dan ove rigens wel een levenstaak konden vinden, want er zijn onge veer honderdduiz end soorteni Die dan weliswaar over de gehele wereld, uitgezonderd de polen verspreid zijn. Vooral in do tropon komen soms zeer grote en fraai gekleurde vlinders voor. Men ziet ze in geprepareerde toe stand wel aangeboden en er worden zelfs gebruiksvoorwerpen verhandeld, (wandversieringen, dienblaadjes e.d.) waarin vlinders of vlindervleugels zijn verwerkt. In Brazilië wor den voor dit doel zelfs vlinders gekweekt - met name dc Morpho, die we een sterk vergrote uitgave van onze blauw tjes zouden kunnen noemen, met een prachtig iriserend blauw over de gehele vleugels. Bij wijze van hobby werden vooral vroeger, maar ook nu nog wel, verzamelingen aangelegd van geprepareerde vlin ders. Voor de studie destijds misschien noodzakelijk, maar in dc praktijk soms leidend tot ongewenste toestanden die een bijna totale uitroeiing van bepaalde soorten tengevolge had. Wat dat betreft heeft de kleurenfotografie uitkomst gebracht! Met geschikte foto-apparatuur en vooral het no dige geduld kunnen we thans zelfs dc gehele levenscyclus van een bepaalde vlindersoort vastleggen. Zonder dat het voortbestaan der soort in gevaar komt! 15 mei 1971. J.P.C.Boot. VLIHDER-D'lAEHEMIHGSM Als U in het bezit bent van betrouwbare gogevens over waargenomen vlinders (aantallen, 1e en laatste data e.d.) dan kunt U deze sturen aan de redaktie. Zij worden dan doorgegeven aan dhr. B.J.Lcmpke, die ze verzameld. Aan het eind van het jaar krijgt U dan gratis een uitvoerig verslag toegezonden. Red

Sterna | 1971 | | pagina 17