I Se PAPPGAAIDUIKBR I Hot zijn niet alleen natuur- en vogelwachten dio zich nut het loven en de bescherming van vogels bezig houden, maar er zijn gelukkig nog heel wat meer mensen die zich er voor inzetten. Dat bewijst hot eerste deel van het volgende artikel, overgenomen uit het orgaan Ons Zeewezen, het opi nieblad voor marine en koopvaardij wol. Het artikel xferd ge schreven door M.dc Jong. W.Kristolijn. ALGEMEM Als er één vogel is, die steeds weer de belangstel ling trekt van zeevarenden, dan is hot wel de papegaai- duiker. Toch is zijn uiter lijk in het geheel niet op vallend. De schedel, een halsboordje en alle boven delen zijn zwart of grijsach tig. De rest van het lichaam is smetteloos wit, met uit zondering van dc zijkanten van de kop. Deze zijn n.l. asgrijs, welke kleur zich als oen smal bandje uit strekt achter de schedel langs In het koude jaargetijde zijn do poten geelachtig, maar 's zomers worden ze prach tig vormiljoonrood. Tot zo ver eigenlijk niets bijzon ders, maar wat wol onmid dellijk in het oog loopt, is de kolossale snavel, waar aan het dier zijn naam dankt. Deze sneb kan beschouwd worden als één van de merkwaardigste en ongewoonste van do gehele vogelwereld. In de broedtijd heeft hij niet alleen enorme afmetingen, althans in verhou ding tot het lichaam, maar daar komt nog bij dat hij schitte rend is gekleurd.Sta mij toe even over de snavel uit te weddms Hot voorste gedeelte van dc bovensneb vertoont twee on ook wel eens drie donkere dwarsgroevcn, waarvan er één of twee- corresponderen mot de overeenkomstige in dc ondersnavel Verder is de gehele voorzijde rood, de achterste holft grijs blauw.Deze twee kleuren worden op de bovensnavel gescheiden 25-71

Sterna | 1971 | | pagina 7