Ncomt de KOITIIvGI:-:"j\rBPAQE weer toe? Zeïxs lieden die zich niet of weinig geïnteresseerd voelen voor wat er nog aan vlinders om ons heen dartelt, zullen zich bij het aantreffen van een koninginnepage onge twijfeld afvragen; "Nu zie ik toch zeker wel iets heel bij zonders? We mogen inderdaad vaststellen waarde lezer, dat de koninginnepage (Papilio machaon L.) wel onze allermooiste Nederlandse dagvlinder is. De overwegend gele kleur met zwarte vlekken langs de voorrand, een zwarte band langs de zijrand, die op de achtervleugels overgaat in wat meer blauw en eindigt in een rode "oogtekening", en dat alles in com binatie met een "staartje" van ong. 1 cm aan de achtervleu gels, maken het dier tot een sierlijke en zeker opvallende verschijning. Tussen de voorvleugeltoppen gemeten, heeft de vlinder een vlucht van 7 a 8 cm. In rust, met dichtgeklap te vleugels, is de gele kleur op de buitenkant wat bleker, maar het "staartje" blijft nog altijd een beslissend herken ningsteken. Jammer, dat we machaon de laatste jaren slechts zelden in Schouwen-Duiveland zagen. Gemeld werden; 1964 - augustus - 5 rupsen op een bed wortelen J.Smallegange, Haamstede) 1969 - augustus - 1 vlinder te Brouwershaven (Jac.Viergever) 1970 - augustus - 1 vlinder te Brouwershaven (A.Timmerman) 1971 - augustus - 2 maal 1 vlinder (mogelijk dezelfde) in Dijkwater (v.Lco en v.d. Berge) augustus - 1 vlinder te Zisrikzee FSchoonakker Uit telefonische mededeling van ons lid de heer Wedts- de Swart te Middelburg blijkt dat ook in andere delen van Zeeland de vlinder is waargenomen. Mogelijk kunnen we de boven dit artikel gestelde vraa0 dan ook met een voorzich tig "ja" beantwoorden en komen er misschien weer enige ja ren, waarin de soort in onze streek wat algemener wordt! In de tijd waarin hij zich met de vlinders bemoeide, heeft schrijver dezes twee maal zo'n enkele jaren durende periode meegemaakt. De eerste was gedurende zijn lagere- school-tijd rond 1915- Het toenmalige Hoofd der School te Haamstede, de hoer C.J.Hoisiger - een groot vriend van de natuur - kweekte de rupsen, meegebracht door de leerlingen, dan uit en de belangrijke gebeurtenissen als het verpoppen 51-71

Sterna | 1971 | | pagina 13