konen. Bomen, waarop deze rupsen (in de maanden mei en juni) v8orkomen zijn goed te kennen aan de deerlijk gehavende bla deren. De verpopping vindt plaats ondiep in de grond. Het popstadium duurt tot november - december. Bij niet al te strenge winters kan men ook in januari nog wel de Kleine Wintervlinder aantreffen. De rupsen worden ijverig gezocht door kool- en pimpel - mezen. He mogen wel aannemen, dat in bosrijke streken het 1e broed er grotendeels mee wordt opgekweekt. Ook de fitis is een natuurlijke vijand van deze rupsen. Ik telde eens 17 - kennelijk brumata-rupsen, die in 10 minuten tijd door een fitissenpaar uit de iepen bij mijn huis werden gehaald en aan de jongen werden gevoerd. De Kleine Hintervlinder is dus van grote betekenis voor een aantal vogelsoorten. Haamstede, 8/11/7I, J.P.C.Boot. OliSC'lADUHD DOMEIN Zierikzee, Huis van Nassau, 19/ll/'71. De tweede avond van ons winterprogramma, zag or wel zeer bijzonder uit. Deze op hoog peil staande avond, verzorgd door dc heer van Raam uit Amsterdam, werd, gelet op de na- jaarsachtigo slechte weersomstandigheden, goed bezocht, daarom was nu deze avond zo bijzonder? Natuurlijk allereerst om de hoge kwaliteit van de dia's die vertoond werden, maar bovendien om do installatie die gebruikt werd. 'Twee grote diaprojectoren en oen geluidsinstallatie zorgden voor een harmonisch geheel van in elkaar overgaande beelden en een prettig in de oren klinkende begeleidende tekst, afgewis seld door natuurgeluiden, die door de heer van Raam zelf waren opgenomen. Omsehaduwd domein voerde ons door do boeiende Veluwe, waarbij de spreker zelfs niet het kleine "gewriemel" der watorbewonertjes oversloeg. Hiervan werden ons magnifieke macro-opnamen getoond. Dat de voorzitter, de heer J.P.C. Boot, in zijn slotwoord zei, dat deze serie een "buitenbeentje" - maar dan wel een heel mooi - vormde, werd door een ieder beaamd. Ook de betekenis, die elke soort had als schakel in het gro te natuurgebied, kwam deze avond duidelijk uit de verf. Red. 76-71

Sterna | 1971 | | pagina 18