popping op aan het deksel van de kooi en op 7? 8 èn 9 juli trad de poptoestand in. Op 30 juli kwam de eerste vlinder uit. Op 2 augustus waren er 12, daarna afnemend in aantal, tot o, 7 augustus de laatst uitgekomene werd vrijgelaten. In totaal hadden zich uit de 4-1 rupsen drieëntwintig vlinders ontwikkeld De overige 18 waren wel verpopt doch bleken alle geparasi teerd! Helaas heb ik niet laten vaststellen wie de para siet was. Maar wel blijkt hieruit dat een belangrijk aantal rupsen (overigens niet alleen van de Dagpauwoog) te gronde te gaan aan parasitering, o.a. door sluipwespen en -vlie gen. We komen nog even op de typische oogtekeningen. Zowel op de voorvleugels als op de achtervleugels komt zo'n "oog" voor. Cok bij enkele nachtvlinders (Nachtpauwogen en Pauw- oogpijlstaart) vinden we dergelijke oogtekeningenMisschien zijn ze wel bedoeld als afschrikmiddel te gen eventuele aanvallers en zijn ze het resultaat van een duizenden eeuwen tellende ontwikkeling! Ofschoon de Mythologie - de won derlijke verzameling sagen uit de Godenwereld van de oervolken - er een heel ander ontstaan aan toe schrijft. Wel waard om hier te wor den vermeldt "Zeus, de Oppergod, was als veel van zijn mythologische mede-goden, een echte vrouwenjager. Zeer tot verdriet van zijn ega, Hera. Toen deze haar echtgenoot betrapte op weer een nieuwe verhouding met een andere vrouw - ditmaal de jongedame "lo" (voor het gemak mag U ook Jo lezen). - veranderde zij uit pure jaloezie Io in een koe! Die goden en godinnen konden blijkbaar veel! Zeus vond het niet eens zo heel erg en veranderde zich - U raadt het al - in een stier! Uit al het gedoe van stier en koe in het weiland om haar goddelijk paleis begreep Ilera al vlug dat die stier niemand anders kon zijn dan haar Zeus. Haar volgende "zet" was dan ook, een erg agressieve horzel (een kwelgeest van het vee) te doen verschijnen, die als opdracht kreeg: "Zorg dat dat vaars je zo ver mogelijk van hier komt!" 34/72

Sterna | 1972 | | pagina 12