ONZE AI'EIBIEEÏÏ Heeft U dat vroeger ook gedaan? 3ent ook wel eens met een schepnetje de polder ingetrokken, om vooral salamanders te vangen? Ilc deed het wel en ook nu zwerf ik nog wel eens langs onze sloten, echter zonder net en vangpot. Ilc betwijfel echter of ik nu nog erg veel salamanders zou vangen, want het is zelden dat ik er nog tegen kom. Vroe ger (en dat is slechts een jaar af 12 terug) had ik zeker een half dozijn vaste vangplaatsen en het moest al slecht gaan wilde ik niet met enkele salamanders thuiskomen Deze vangplaatsen heb ie enige tijd geleden nog eens bezocht. Er was zegge en schrijve nog één van "mijn" slootjes over maar het eertijds prachtige water zag er niet zo aantrekke lijk meer uit. Of er nogslamanders leven kon ik natuurlijk (het was eind januari) niet vaststellen, maar ilc betwijfel het. En de overige plaatsen? Woningen en fabrieksterreinen "pronkten"er in grauwe glorie. Hoe het eigenlijk op ons eiland met de Herpeto-fauna is weet ik niet. Van de 21 amfibieën- en reptielensoorten van Nederland, komen of kwamen er 6 voor op Schouwen-Duiveland. Zijn het er nog 6? Regelmatig ontmoet ik wel de Gewone Pad, en ook de Rugstreeppad kruiste enkele malen mijn pad. In diverse sloten kun je nog volop genieten van hun luid ruchtige koorzang. Ook de Sruine Kikker mocht ik af en toe bewonderen, als ze 's nachts in vochtige ga,zons zaten te spieden in het licht van mijn zaklantaarn, maar hoe staat het met onze Groene Kikker, en met de Heikikker? TJ weet het, deze dieren (ja, welke eigenlijk niet?) worden ernstig bedreigd door diverse oorzaken. Te zijner tijd hoop ilc over het leven van onze amfibieën nog iets in Sterna te publiceren. Mocht U enig inzicht hebben in de stand van onze tweeslach- tigen op Schouwen-Duiveland, wilt U er dan eens een brief kaartje of een telefoontje aan wagen. Het gaat oms 36/72

Sterna | 1972 | | pagina 14