zijn ko jtï. ïaar beneden op een dennekegel, die hij met zijn ge kruiste snavel duchtig bewerkte om net zijn tong de zaadjes eruit te kunnen halen. Ben vrouwtje had een kegel tussen haar poot en een tak geklemd en liet het zich zo smaken. De T A I G A De Taiga is de Russische benaming voor de brede naaldwoud gordel in dit Lapürsndse gebied.. Ze bestaat voornamelijk uit de Rode Soar (Picea excelsa), naast Larix, Pinus en Abies. Schitterende opnamen gaven ons een indruk van dit prachti ge gebied. Vanuit de auto werden van dichtbij een Eland en een kudde verharende Rendieren gefotografeerd, terwijl ook een Brilduiker met jongen voor de lens verscheen. Op een sneeuwhek zaten twee Raven, maar het fotograferen van deze vogels moest zeer listig gebeuren." Van tevoren werd de kamera ingesteld, daarna naar het hek rijden, direkt de motor stop en ....knip! Het lukte, juist voordat de vo gels op de wieken gingen. In het taigagebied ontmoetten we '3 ruinkenmees. Drie teen specht en SperweruilEen Steenarend had jongen. Op het nest lag een halve haas. Deze arend wordt door de Lappen sterk vervolgd, omdat ze jonge rendieren op de menu kaart heeft staan. 'Je trokken door het "Muddus-ïTaticnale park", dat 492 km^ groot is, en natuurlijk ontbraken daar niet de Taigagaai, die met kaas gelokt kon werden, en de Bosgors Een Grauwe Vliegenvanger had er zijn nest, gevoerd met ren- dierbaar, in een weggerotte berk gemaakt. Op een open deel in de taiga, zagen we weer kraanvogelsterwijl de Vos er tussen het bloeiende Vollegras aan het jagen was. Hoog in de bomen protesteerde een Groenpootruiter. Deze voor ons vreemd aandoende plaats wordt daar door veel steltlopers gebezigd. In de overgangszone tussen taiga en fjeld vinden we Berken en ¥ilgen,die in verband met de klimatologische omstandig heden meestal niet uitgroeien tot volwaardige bomen. Daar troffen we onder meer de Klapekster, de Keep en Haak- bek aan. 29/72

Sterna | 1972 | | pagina 7