4 klein haventje, dat na jarenlange onderhandelingen in 1903 in gebruik nas genomen. Aan de westkant lag de Koudokerkse in laag met een inlaagdijk uit 1654- Aan de oostzijde de Heertjes inlaag met een inlaagdijk uit 1650/51 Achter de Heertjesin laag was het land zeer dras en in gebruik als hooi- en wei land. Tussen Serooskerke en het haventje was op de iets hogere jonge kreekruggronden en jonge overgangsgronden akkerbouw mo gelijk en zien we ook een aantal boerderijen. Achter de zeedijk ten westen van de haven lagen nog de vrij smalle karrevelden. Hier werd klei afgekard t.b.v. dijkbouw. (Karrevelden zien we nu nog achter de inlagen bij Zierikzee.) Het tijhaventje Schelphoelc bleek tijdens de stormvloed van 1953 één van de zwakke punten te zijn in de dijk langs de Üos- terschelde. (ook bij het haventje van Burghsluis ontstond een stroomgat) Achter de Schelphoek bevend zich toen geen inlaag dijk. Of dat veel gescheeld had is de vraag, want ock de dijk achter de Heertjesinlaag bezweek spoedig. Dat de Schelphoek tenslotte het grootste gat met diepe ero siegeulen werd van het gehele rampgebied komt, omdat erach ter een laag gebied zonder binnendijken lag var: ca. 9000 ha. Per getij verplaatste zich door het gat 130.000.000 m^ water. 6 februari was het stroomgat al 20 ra diep en in juni werd maximaal 37 m gemeten. In augustus was het 525 meter breed! De vloedkom kon niet verkleind worden, omdat er geen binnen dijken waren één van de redenen waarom Rijkswaterstaat later de Delingsdijk aanlegde. Het bleek vrij moeilijk dit gat te dichten en men besloot bin nendoor om de diepste geulen heen een ringdijk te maken. De ze dijk kreeg een lengte van 4300 m en 250 ha werd buitenge- dijkt. Het werd een gemengde geulen- en maaiveldsluiting. To taal werden 235 caissonelementen gebruikt. In de diepste geul, de Gemene Geul, werd met moeite oen ruim 60 ra lange Phoenix-caisson geplaatst. Dit caisson was uit Engeland ge sleept dergelijke caissons zijn gebruikt bij de invasie in 1944- Het gevaarte is nog steeds zichtbaar in de dijk. Op 27 augustus 1963 werd er oen gedenkplaat aangebracht met het opschrift? "In de worsteling cm een snel herstel der waterkeringen zijn de beste tra dities van ons volk gehandhaafd." (Uit de Troonrede 1953) Om tijdens de sluiting de stroom vast te leggen werden er bestortingen uitgevoerd met zwaar materiaal; 175*000 ton

Sterna | 1973 | | pagina 6