DE KREEKs Het Water De Schelphoekkreek, met een oppervlakte van 16.9 ha is in het Deltagebied een plas met het hoogste nediane zoutgehalte en de geringste zoutschommeling. (Heerebout 1968) Ha 1953, toen het gehele gebied volstroomde met het zoute zeewater (zoutgehalte ongeveer 16.5 Cl') trad er een ver zoetingsproces op. Dit verzoetingsproces werd vertraagd door zout kwelwater uit de Oosterschelde. Sedert enige jaren is er een evenwicht tot stand gekomen tus sen verdamping, neerslag en kwel, zodat het zoutgehalte vrij stabiel blijft. Het laagste zoutgehalte dat aan de oppervlakte gemeten werd is 10.99 °/oc} het hoogste 15.26 c/xjC1', Het zoutgehalte van de onderlaag van het water is 15-17 °/oo Cl' Door de grote diepte van de kreek, plaatselijk tot 10 meter, treedt in het water een gelaagdheid op. Het zoute kwelwater vormt met een dikte van ongeveer meter de onderlaag, die een temperatuur heeft van 8-10° C. De bovenlaag van ongeveer 6 meter heeft een zoutgehalte van 13-14 %oCl' en kan in de zomer door verwarming van de zon een temperatuur bereiken van 20-22° C. Het grensvlak tussen de onderlaag en de bovenlaag wordt de "sprcnglaag" genoemd. Een bijzonder aspect van Schelphoek, daar de meeste andere brakke binnenwateren in het Deltage-- bied hoogstens enkele meters diep zijn en dus geen spronglaag bevatten. In de winter wordt de boven laag niet verwarmd door de zon en kan de temperatuur van het water dalen tot 2° C. De onderlaag heeft echter een meer konstante temperatuur, deze daalt slechts van 10° tot 8° C Zonder bijzondere omstandig heden zcu in de winter het koude, dus zware, bovenwater zich gaan vermengen met het relatief warme, lichte water van de onderlaag, ondanks het hogere zoutgehalte (hoger S.G.) van dit onderwater. Maar in de Schelphoek zijn bijzondere omstan digheden aanwezig. Het kwelwater passeert namelijk op zijn weg vanuit de Oosterschelde de grote hoeveelheden schroot en tin slakken, die gebruikt zijn tijdens de afsluiting. Een gedeelte van deze metalen lost op in het kwelwater en maakt de onder- 6

Sterna | 1973 | | pagina 8