NIEUWE GEGEVENSs In opdracht van Staatsbosbeneer is door dr. F.de Soet, we tenschappelijk hoofdambtenaar bij het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer een rapport samerigesteld waarin de schade die een weg in het algemeen en in een natuurgebied in het bij zonder aanricht, vrij nauwkeurig staat aangegeven. Over de schade in het algemeen wordt in dit rapport ver meld s "Deze schade wordt door verschillende faktoren be paald. Daar is het rechtstreekse grondverliesDat is mo menteel ongeveer een hectare grond per kilometer autoweg. Naast dit direkte kwantitatieve verlies is er ook nog een enorm kwalitatief verliès van een gebied van ongeveer 400 meter aan weerszijden van de weg door verontrusting, verontreiniging en versnippering, waardoor het totale ver lies per km autoweg op 100 ha komt." Hierna komen diverse, meer gedetailleerde aspecten aan de orde, "Een doorsnijding van een natuurgebied tast het middengedeelte, waar het grootste ecologische evenwicht heerst, aan." Achtereenvolgens worden besproken de be smettingen met lood (vergiftiging van mens en dier), stilcstofoxyde/stikstofdioxyde (afremming van het groei proces van alle planten), roet (kankerverwekkend), olie (2.5 ton per kilometer weg per jaar komt in de bodem en het water terecht, waar het langzaam of helemaal niet wordt afgebroken) en met zout." Naast al deze invloeden van de auto wordt ook nog de ge luidshinder aangetipt; "vermelding verdient ook nog wel even de geluidshinder, die in 't open veld tot op 2000 meter merkbaar is en slechts door een bosgordel van mi nimaal 250 meter gedempt kan worden." Voor diverse diersoorten heeft een autoweg aanzienlijke konsekwentiesVoor vlinders werkt een autosnelweg als een barriëre in het landschap. Zo'n weg is overdag veel warmer en 's nachts veel kouder dan het omliggende land schap. Hoeveel doden een autoweg betekent voor de insek- tenwereld is een ieder bekend, die bij een zomerse was beurt zijn auto nauwelijks schoon kan krijgen. De schade aan de vogelwereld en de zoogdieren vloeit voor al voort uit doden door aanrijdingenZo kan een merel- populatie tot een kwart terug gebracht worden. "Gezien het voorgaande (een rapport van 40 bladzijden) moet op zijn minst duidelijk geworden zijn, dat elke weg onher- 22/73

Sterna | 1973 | | pagina 24