en dat is eon zeer groet nadeel, als het water doer de 'kiens zodanig in kwaliteit is teruggebracht dat de eieren geen 'kans meer maken om jongen voort te brengen. DE 1PCNE PAD De trek, naar de paarplaats is vooral bij de gewone pad zeer ge richt. Al. op de trek vormen zich de paartjes" op de paarplaats aangekomen houden de padden zich de eerste dagen schuil om on der invloed van het verblijf in het water on van het daglicht in de stemming te komen om te paren. C'p de paarplaats maken de mannetjes zelden gebruik van hun paringsroep; z-e zijn verre in de meerderheid en blijven rusteloos rondzwc ;:en tot elk vrouw tje bezet is. Deze pad heeft zijn zomerverblyfplaats in het bos waar hij zich overdag schuilhoudt onder plantenafval, in holen in de grond en onder stenen. In d.e schemering gaat hjj op. jacht. In Schud- debeurs kwam ik overdag tijdens zomerse regenbuitjes ook wel eens gewone padden tegen. Deze gedroegen zich dan echter bij zonder passief. DE RÜGSTREEPPAD Rugstreeppadden kwam ik overdag meer tegen dan do gewone pad. Dit was altijd in de omgeving van Zier.ikzcc wat waarschijnlijk te wijten was aan het feit dat ondergetekende daar woont. Meest al ontmoette ik ze 's morgens. Ze liepen dan tussen gras of gewoon cvor de weg. Als ik overdag een bezoek oracht aan een sloot langs de Deltaweg op het industrieterrein cn ook wel langs de Houwerswog te Zierikzee, dan betrapte ik dikwijls rugstreeppadden, die heerlijk op de taluds zaten te zonnen. Raast volwassen exemplaren zaten er veel jonge rugstreeppad- jes van verschillende leeftijden, die bij mijn komst eveneens snel het water inliepen en wegzwommen onder de waterplantjes. Vochtige zomeravonden en -nachten leverden, rijdend over de weg, altijd veel rugstreeppadden op. Op één van deze nachten, om streeks half twee telden een collega cn ik op het Groene 'Aoeg- je te Zierikzee over een afstand van ongeveer 200 meter in enkele minuten tijds, 19 jonge rügstreeppadjes, die met hun korte pootjes snel de rijbaan kruisten- Dat ook elders veel rügstreeppad jes voorkwamen, blijkt uit een schrijven van o.a. ae heer ter Horst van Delden uit Oosterland. Hij schreef mij; "Ik deel u mede, dat het rondom mijn huis wemelt van (vooral) rugstreeppadden." De hoer P.Jansen tc Brouwersha ven vertelde mij dat aldaar in zinkputten van afvalwater zonder begroeiing rugstreepapadden voorkwamen. "Tussen de aard- 33/73

Sterna | 1973 | | pagina 35