beien hefc ik ze vliegende mieren zien vangen" zo vertelde hij verder. DE BRUIHE KIKKER Bruine kikkers zag ik 's nachts aanzienlijk minder op de weg dan rugstreeppadden. We kunnen ze zowel in het bos als op wei land aantreffen hij stelt echter hoge prijs op wat dichte ve getatie om overdag in weg te kunnen kruipen. Tijdens regen achtig weer verlaat hij echter overdag wel eens z'n schuil plaats om te gaan jagen, voornamelijk op slakken. Wormen en spinnen zorgen voor de nodige variatie in het menu. We hebben wel heel lang kans op een kennismaking met de brui ne kikker. Zijn winterslaap begint pas in november. Toen de heer J.P.C.Boot op 11 september 1972 een exemplaar in zijn tuin zag om elf uur 's avonds, was hij dus nog een heel nor male verschijnening. Wel aan de late kant was een exemplaar dat op 5 december 1970 - een zonnige winterdag - werd gezien in SchuddebeursEn eind februari ontwaken de eerste al uit hun winterslaap. Alhoewel de bruine kikker in Nederland de meest voorkomende amfibieënsoort is, kan dit van Schouwen-Duiveland niet ge zegd worden. Hier neemt hij na de rugstreeppad waarschijnlijk de tweede plaats in. Van deze soort kreeg ik ook minder mel dingen binnen. De heer ter Horst van Delden vermeldt over de omgeving van zijn wonings "Ook de bruine kikker trof ik wel aan." Over de rugstreeppad had hij echter vermeld dat het er van wemelde. Een duidelijk onderscheid dus. SLOT Hoe het met de groene kikker staat weet ik niet. In 1964 kwam deze op ons eiland alleen voor in de huidige gemeente Brouwershaven (Brouwershaven, Zonnemaire, Noordgouwe, Drei- schor)Indien over deze soort bij do leden gegevens bekend zijn, zou ik deze gaarne vernemen. Hetzelfde geldt voor de heikikker, die toen in de huidige gemeente Westerschouwen zijn zachte paringsroep, die wel eens vergeleken is met het klokkende geluid van een half onder water vollopende fles, liet horen. LITERATUURt C.F.v.d.Bund, 1968. De Nederlandse Amfibieën 1® 73 KNNV. B.Grzimek,1972. Het Leven der Dieren deel Vs Amfibieën. H.Heuser, 1973» Verkehrsunfalle bei der Proschrettung, das Tier, april 1973 - 34/73

Sterna | 1973 | | pagina 36