gadering nog niet bekend. Het erelid de heer N.H.Lysen richtte namens de vereniging een kort dankwoord tot de scheidende voorzitter. Hij prees de scheidende voorzitter als een vertrouwensman, een voor treffelijk spreker, die alom in den lande bekend was en als een goed autour. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren dr. H.E. Boeke te Haamstede en F.Jansen te Brouwershaven. Mevr. v.d.Salm-Doornink te Renesse trad af als bestuurslid. Aan de scheidende bestuursleden zal in een komend num mer van Sterna meer aandacht worden besteed. LEZING NATmiRMONUMENTEN Tot de pauze sprak de heer D.Buitenhuis van de Nederlandse Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten over de geschie denis, de taak en het werk van deze vereniging. H:'j behandelde uitvoerig de eerste akties van deze vereniging: TTet behoud van het Naardermeer, de Oisterwijkse vennen en de omgeving van de Postbank. In Nederland, dat één van de rijkste landen in de wereld is wat de verschillende landschapstypen met hun eigen flora en fauna betreft, heeft deze vereniging momenteel 120 terrei nen Het beheer van deze terreinen is, vooral daar de invloeden van buitenaf - zeker op de kleinere gebieden - zeer groot is, moeilijk maar uiterst belangrijk. Als voorbeeld noemde de heer Buitenhuis een prachtig landschap waardoor een beekje stroom de. Om dit gebied mooi en waardevol te houden moet men zor gen dat de oorsprong van het beekje, die buiten het reser vaat lag, niet vervuild werd. De heer Buitenhuis haalde nog enkele frappante voorbeelden aan van een ondoordacht beheer van prachtige natuurgebieden, waardoor voor flora en fauna grote gevaren ontstonden. Voor beelden, die de vergadering versteld deden staan van de dom me manier waarop de mens (nog steeds) dacht de natuur op een eenvoudige onbeproefde wijze naar zijn hand te kunnen zetten. Na de pauze werd een prachtige diaserie getoond over het moerasgebied in het noordwesten van Overijssel, hét Deeler- woud, het Naardermeer en de duinen van Voorne. Alle prach tige terreinen, die in het bezit zijn van Natuurmonumenten. Vooral aan het beheersaspekt met haar problemen werd veel aandacht besteed. De heer N.J.Wolff van de stichting "Het Zeeuwse Landschap" 45/73

Sterna | 1973 | | pagina 47