DEPXO Uji velden rode schapezuring (Rumex acetosella), boterbloemen (Ranunculus spec.)? enkele exx. van de veldzuring (Rumex acetosa), madeliefjes (Bellis perennis), de centraal ge- steelde waternavel (Hydrocotyle vulgaris) en de wuivende aren van het fioringras (Agrostis stolonifera) Naast de rietorchissen troffen we vele uitgebloeide harlekijnorchissen (orchis morio) met zaaddozen aan. 3ij een enke le weken tevoren gehouden inven tarisatie van de orchideeën kwam de heer Janse op een totaal van 3630 bloeiende harlekijnorchissen en 14-000 bloeiende rietorchis sen. Daarnaast kwamen er nog ve le honderden jonge, niet bloeien de exemplaren voor. Deze orchideeënweelde is, zo vertelde de excursieleider ons, uniek in Nederland. Naast prachtige exemplaren met een dieppaarse kleur - welke verre in de meerderheid waren - troffen we er ook aan die nagenoeg wit waren, terwijl de tussentinten in de rietorchissen niet ontbraken. Vanaf de Kampweg hadden we al een leuk overzicht ge had op de Zoute Haert, met op de achtergrond de dicht be groeide duinrand. Maar toon we langs-de weg aandacht be steedden aan groot kaasjeskruid (Malva sylvestris), zil verschoon (Potentilla anserina), langbladig weegbree (Plantago lanceolata) en vele andere planten, konden we nog niet vermoeden of waarnemen wat ons te wachten stond. Vogels ontbraken niet op het appèl. Naast oen ring- mus, die in de stevige bries op het prikkeldraad zat te balanceren, was een jonge nog niet uitgekleurde grutto de eerste vogel die ons tot op ongeveer 8 meter liet na deren. In de duinrand schetterten de eksters en grote groepen kneutjes vlogen gedurig babbelend over ons heen. Een niet aflatende zonneschijn deed hun kleuren goed uit komen. Toen we langs een greppeltje met gele lis (iris pseudacorus) en nog niet bloeiende hcelblaadjes (Puli- caria dysenterica) naar het eind van het orchideeënveld gelopen waren, werden we opgewacht door twee alarmeren de kieviten. Vermoedelijk één van de vijf paren die aldaar gebroed hadden. 67/73

Sterna | 1973 | | pagina 69