hele wereld genomen zijn er over de 100.000 soorten vlin ders), die een nadere beschouwing zeker waard is. Dikwijls komen de deelnemers zelf dan al met vragen en soms "blijkt het dan dat - vooral als de schooljaren al ver in het verleden liggen - de volgorde van de gedaantever wisseling moeilijkheden biedt. Voor onze lerers, die ook nog met dit probleem zitten (het zij hun vergeven want het is, vooral aio je er niet geregeld "in zit", nog al inge wikkeld) wordt hier nog even de juiste volgorde opgesomd: ei - rups - pop - vlinder. De vlinder is dus de volwassen staat; het imagoEn het is pas in deze imago-fase dat het sexverschil zijn rol gaat spelen. De mannelijke vlinder zoekt het wijfje. Dit wordt bevrucht, waarna het op haar beurt gaat zoeken naar dc plantesoort waarop ze haar eieren gaat leggen. En dan begint de reeks ei-rups-pop-vlinder opnieuw. Op gemerkt zij (dit ook weer naar aanleiding van vragen) dat men dus nooit parende rupsen kan aantroffen. En evenmin rupsen die eitjes leggen! Er wordt wel eens gedacht dat de zwarte korreltjes, die bij een rups worden aangetroffen eieren zijn! Het zijn gewoon de uitwerpselen van het dier. Verwarrender zijn soms rupsen (bijv. van het koolwitje), waarbij een aantal kleine ei-achtige voorwerpjes overal uit het lichaam tevoorschijn komen. Ook dit zjjn echter geen eieren, maar de cononnetjes van sluipwespen of vliegen, waarvan de larven in het lichaam van de rups hebben geleefd en deze hebben geparasiteerd. Een natuur lijke vijand dus van de rups! 3egrijpelij_: dat de rups hier door het loodje legt. In de afgelopen zomer (1973) vond ik opvallend veel rupsen van de atalanta (in samengerolde blade ren van brandnetels) die op deze wijze geparasi teerd bleken. Van een tiental (op het oog nog gezonde) meegenomen rup sen bleken er negen ge parasiteerd en kwam slechts één exemplaar tot het vlinderstadium. We gaan nu nog even terug naar het opsporen van de wijf jesvlinders door de mannetjes. Want ook daarin kunnen we weer één van die vele "wonderen der natuur" zien die 87/73

Sterna | 1973 | | pagina 89