het bestuurslidmaatschap heeft moeten beëindigen. We dienen er echter begrip voor op te brengen dat zij hiertoe werd ge noopt door een zeer drukke werkkring. En we brengen graag aan mevr. v.d.Salm de zeer grote dank van de vereniging o- ver voor het vele dat zij er voor deed. Tevens ook danken wij de heer v.d.Salm, want diverse aktiviteiten der vereniging vonden plaats door zijn zeer gewaardeerde bemiddeling. J.P.C.Boot. - - - NIEUWE BESTUURSLEDEN Bladerend in "imoeba", het orgaan van de Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie, komen we in de dertiger jaren voor het eerst "afdeling Schouwen" tegen. Tussen 1934 en 1940 zijn, telkens voor twee jaar sekretaris van deze afdeling2 Wim de Vos, Frans Jansen on Jacob Viergever. In 1934 en 1935 zien we de oprichter van deze afdeling, Rijkel ten Ka te, ook optreden als districtsleider. Hot is opmerkelijk dat genoemde N.J.N.crs nu bijna 40 jaar later nog steeds op Schouwen wonen en dat zij o.a. op natuurhistorisch gebied een uniek overzicht hebben van de vele veranderingen die zich hier voltrokken. Schouwen toons "Hekjes en heggetjes, wogen en dijken, slooten en boschjes deelen het land in tallcoze kleine stukjes. Het is als de achtergrond van oen oudvlaamsch schilderij vol afwisseling en ieder plekje heeft zijn eigen bekoring" 1) "Een stralende wolkenhemel hoog boven helle duinen en de vrijde polder. Aan de zuidd-ijk de toren van t verdronken Koudekerke als een eenzame wacht aan de kust. Blinkend tot do horizon de golfjes van de Oosterschelde 2). Schouwen werd vele malen bezocht door andere distric ten van do N.J.N. die er hun kampjes hielden. In 1934, '35 en '38 zijn er bondszomorkampen in Renosse. Er verrijst dan tussen roggeakkers en lupinevelden een tentenkamp op een rustig weilandje omzoomd door elzenhagen bij de gastvrije Vilhelminahoeve van Job van Sluis. In Amooba zien we ook allerlei debuten als "De Schou- wenhaventjesvan Anton van der Vet, "Waer landt werdt zee en zee werdt landt" van Rijkel ten Kate en artikeltjes over inktvissen, haringhaai en walvissen van Jacob Vier gever. Het Schouwen van teen moet bij de N.J.N.ers in de rest van het land een indruk hebben achtergelaten, zoals Ter schelling dat deed op mijn generatie in de vijftiger jaren. 56/73

Sterna | 1973 | | pagina 58