ders weer dan "bij de dagvlinders! Voor de lezer die wat nader met de pijlstaartfamilie wil ken nis maken laat ik hier de namen en een korte beschrijving volgen van de Schouwen-Duivelandse vertegenwoordigers» Aangezien velen het boekee "Onze vlinders" van Georg Warn- ecke bezitten zal ik de daarin gebruikte namen hanteren» Po pul ie renp ijl staart (Laothoë populi) In hoofdzaak bruin gekleurd als een dood blad» De ondervleu gels meer rossig bruin» Is overdag in ruststand te vinden op stammen van populieren en wilgen, als een dor blad. Rups geelgroen met wit horentje, leeft in zomer en herfst op po pulier en wilg. In Schouwen-Duiveland de meest algemene pijl staart P auwo o gp 1s t a a r t of Avondpauwocg (Smerinthus ocellata) Bovenvleugels bruin net lichtere en donkere banden. Onder vleugels (in rust onder de bovenste verborgen) met een "pauwoog"-vlek. Rups blauwgroen met blauw horentje. Te vin den op wilg, populier en appelbomen. Iets minder algemeen dan de vorige soort. Lindepijl staart (Mimas tiliae) Iets kleiner dan de beide vc-rige vlinders. Zeer variabel in kleur (groen, bruin tot bruingeel met allerlei overgangen) Rups groen tot blauwachtig met blauw horentje. Leeft op lin de, iep, els en berk. In Schouwen vooral op iep. Vrij alge meen ligusterpijlstaart (Sphinx ligustri) Grote vlinder, overheersende kleur grijs, met rose en zwarte partijen en de vleugels en dito dwarsstrepen op het lichaam. Rups groot, fraai fluweelgroen, met schuine paars-witte strepen en omlaag gebogen horentje dat van bovon zwart en van onder geel is. Leeft op liguster, es, sering en andere sierheesters die tot de familie der olijfachtigen behoren (bijv. Forsythia)In Schouwen algemeen, vooral in het duin gebied waar veel liguster voorkomt. Dennenpijlstaart (Eyloicus pinastri) V/at kleiner dan de ligusterpijlstaart. Geheel grijs gekleurd met zwarte banden en op het achterlijf zwarte dwarsstrepen Rups lichtgroen mot bruine en witgele overlangse strepen. Horentje donker. Leeft op dennen. In Schouwen niet zo alge meen. Slechts enkele malen had ik een vlinder in do vang- lamp, wellicht afkomstig uit de bossen van Vestenschouwen. 43/74

Sterna | 1974 | | pagina 45