4 5 7 55/74 6 10; 11 12; 13; 14; 15; 16; Leven op slikken en schorren Schuddebeurs als bos De vogelwereld in de bossen Voed selke tens Insekten I Didaktiek In het najaar vervolgt de cursus Insekten II Dijken en polders Paddestoelen Genetica I Genetica II Genetica III Ge dragswe tens chap J .Viergever ar. P.M.Martens drs.L.v.Leeuwen J .PC.Boot F.Beekman mets J.P.C.Boot mr. P.M.Martens drs.L.v.Leeuwen drs.L.v.Leeuwen drs.L.v.Leeuwen drs.L.v.Leeuwen WALLEN ONDERZOEK WESTERSCHOUWEN door F.Beekman. Landschappelijk markant in de Westhoek van Schouwen zijn de vele begroeide zandwallen. Vooral in de omgeving van Renesse streft men ze veel aan. Deze wallen met de erbij behorende "meetjes" zijn een ver dwijnend cultuurlandschap. Vroeger trof men het in de hele binnenduinstreek van Nederland aan. Om dichter bij het grondwater te komen, om de gewassen tegen het stuifzand te beschermen en ook wel om een dieper liggen de kleilaag boven te halen, wierp men zand rondom de akker tjes en beplantte dat. De walletjes zijl 1.00 tot 2.00 meter hoog en liggen om percelen die onregelmatig van grootte zijn. Door de verstedelijking en de bollencultuur is in Holland vrijwel niets overgebleven van dit merkwaardige landschap. Op de koppen van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden tref fen we er nog wel restanten van aan. Het is merkwaardig dat nog nooit een samenvattend onderzoek is gedaan naar deze wallen. Wel is hier en daar in de lite ratuur iets te vinden over de plaatselijke benaming van de wal en het bijbehorende cultuurland. De bijzondere begroeiing van de wallen rond Renesse is be kend, doch nooit beschreven. Hoe oud zijn deze wallen eigen-

Sterna | 1974 | | pagina 59