januari 1974 Haven ZZ 8 Brouwershaven •+- BE NATEBKEKKZIEKTE door N.Janse. Sedert een aantal jaren wordt één van de belangrijkste wil gensoorten van ons land, de Schietwilg (Salix alba L.) door een zeer ernstige bacterie-aantasting bedreigd. Hoewel deze ziekte - bekend geworden als de watermerkziek te - reeds sedert 1924 in Engeland bekend is door het voorkomen in de bekende "Cricketbatwilg" (Salix alba c.v. calva) en toendertijd reeds door Bay werd onderzocht en beschreven als "watermark-dixase" en ook in Nederland al in 1932 door E.J.Lindeijer werd beschreven in het proef schrift "Be bacterieziekte van den wilg veroorzaakt door Pseudomonas saliciperda N.heeft deze kwaal de laatste jaren in Nederland een omvang gekregen, die in zekere mate vergelijkbaar is met de catastrofale iepziekte-explo sie uit de dertiger jaren. In elk geval is mede door de watermerkziekte de belangstelling voor de aanplant van de schietwilg en van enkele daarvan afgeleide klonen en selecties als Salix alba c.v. calva en S.alba c.v. liemde sterl afgemomen. Bit is bijzonder jammer. Bij een onderzoek bleek dat de bacterie Pseudomonas saliciperda pas optreedt in takken, die tenminste vijf jaar oud zijn. Bit wil dus zeggen dat de gevreesde ziektever schijnselen pas optreden in bomen die tenminste acht tot tien jaar oud zijn. Zowel de uitwendige als de inwendige ziekteverschijnselen zijn in zekere mate vergelijkbaar met het optreden van de iepziekte. Be uitwendige acute ziektesymptomen manifeste ren zich doorgaans tussen mei en het begin van de herfst; aanvankelijk verwelken de bladeren, die dan verdrogen en bruin verkleuren. Baarna verdrogen de twijgen, takgedeel- ten gehele takken en tenslotte gedeelten van de kroon. De inwendige verschijnselen van deze ziekte zijn zeer ken merkend. Aangetaste twijgen van oudere takken vertonen in de groeiperiode op het dwarse snijvlak een sterke sap- 18/74

Sterna | 1974 | | pagina 20