Het Goudhaantje. door ff.Karper. Tot op heden is er op Schouwen nog nooit een broedge- val geconstateerd van het goudhaantje. 1) Nu is het goudhaantje een zeer klein (9 cm) en onopvallend gekleurd vogeltje, dat in naaldbomen broedt, waarvan er heel wat staan in de Domeinen, 's Winters komt hij daarin in troep jes voor. Zij maken dan onophoudelijk die fijne piepgeluiden waardoor ze kon takt met elkaar houden. Met een aantal bij elkaar kunnen ze een zeker gevaar aan. Ondanks het voortdu rende geluid valt het dan niet eens mee er één te zien. Het zou echter bijzonder zijn als ze in de Domeinen niet zouden broeden. Zelf heb ik er enige jaren geleden op 8 mei de zang van een mannetje op de band opgenomen. Dat zou ech ter nog kunnen wijzen op doortrekkers, gezien de vroege datum. Afgelopen zomor heb ik echter in een bepaald gebied een zingend mannetje waargenomen. De volgende data en tijden heb ik daarbij genoteerd. Donderdag 12 juli 1973 omstreeks 10.00 uur. Vrijdag 13 juli 1973, omstreeks 11.00 uur. Zondag 15 juli 1973 omstreeks 10.30 uur. Vrijdag 20 juli 197 3 omstreeks 10.00 uur. Voor het Atlasprojekt hebben deze gegevens nog niet veel waarde. 2) Misschien zouden nog meer mensen zich kunnen richten cp hot ontdekken van een broedgeval. Het eventuele nest moet gezocht worden aan twijgen, maar soms ook in wor teleinden of boomstronken. Het beste kan men de vogels vin den door de zang van het mannetje. Boterbloemstraat 6 Krimpen a/d Lek. 1) In 1937 werd bij slot Moermond het nest van een Goud haantje gevonden; med. J.Viergever. 2) Territoriumgedrag, w.o. zang op ten minste 2 dagen, die meer dan 1 week uit elkaar liggen, op dezelfde plaats vastgesteld, geldt voor het Atlasprojekt in code 4 als waarschijnlijke broedvogelsoort Het mag betwijfeld worden of we voer vele kleine vogels aan een hogere codering zullen kunnen komenj red. 38/74

Sterna | 1974 | | pagina 40