Strategie van Vlaamse gaaien, gezien door een leek. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx In en rond het vogelhuisje in mijn tuin is het een komen en gaan van diverse vogels. Deze drukte wordt af en toe abrupt onderbroken door de komst van een Vlaamse gaai. Geen vogel is dan te bekennen bij de cocosnoot, de pinda's, de zaadjes enz. in en bij het huisje. De Vlaamse gaai, mooi, vijandig, vernielzuchtig, tracht altijd, behalve paniek in deze vogelwereld te ver spreiden, ook het touwtje van de aangeregen pinda's te vernielen. Op de grond kan hij beter de olienoten con sumeren dan hangende aan het huisje. Er worden vele duikvluchten voor het bereiken van :,alle voer op de grond" ondernomen. Sinds enkele weken heb ik ook twee Turkse tortel duiven in mijn tuin. Voor deze duiven strooi ik (duiven)voer aan de voet van mijn vogelhuisje. Op zeker moment was er weer een paniektoestand in en rond het vogelhuis. Oorzaak hiervan - de gaai! Echter - tot mijn verbazing - geen paniek bij de twee tortels. Ze bleven rustig de voor hen gestrooide zaadjes pikken en onderbraken hun maaltijd niet. Dit zinde de Vlaamse gaai helemaal niet. Na allerlei- vliegmanoeuvres bij, rond en over de tortels vertrok hij naar de tuin van de buren. Daar kwam een andere Vlaamse gaai en erd overleg gepleegd. Zij kwamen terug - gezamelijk. Eén Vlaamse gaai ging op het vogelhuisje zitten, de andere afwisselend vóór - opzij - en achter de duiven. Ondanks het gevaar van boven en het kinderlijke gedoe van de gaai op de grond, gingen de duiven rustig tezamen hun gang. De gaaien boekten geen succes en vlogen na enige tijd weg, maar zij kwamen terug en nu ge drieën. Eén Vlaamse gaai ging op het vogelhuisje zitten, een andere kwaadaardig vóór de tortels en 20/75

Sterna | 1975 | | pagina 22