Wij lazen in "onze eigen tuin" een artikel over gierzwaluwen van Jan L. Bos. Hij vertelt o.a. over hun gedrag, leefpatroon an de enorme betekenis van deze vogels voor ons milieu. Het is byzonder goed te beseffen wat deze snelle vliegers betekenen voor ons allen. Drie maanden lang van half Mei tot half Augustus vliegen en wentelen ze als luchtakrobaten over ons heen. Dr. P. Ploeger heeft berekend hoeveel insekten (overwegend muggen) de gierzwaluwen in deze drie maanden vangen. Als onderzoekgebied nam hij de gemeenten Bussum en Naarden, waar ongeveer zestigduizend mensen wonen. Hij telde twee jaar, 1973 en 1974; de waarnemingen deed hij al fietsende, waarbij hij vaststelde, dat er 15 paar gierzwaluwen voorkwamen op km, of één paar op 2 ha, in totaal telde hij 414 paar. Onderzoekers hebben geconstateerd dat gierzwaluwen veertig maal per dag hun jongen voeren en per keer tussen de driehonderd en vijftienhonderd insecten wegstouwen in de om eten brullende keeltjes van het grut onder de pannen. Dr. Ploeger nam nu een gemiddelde van 500 insekten per voederbeurt, waarbij hij er vanuit ging dat het hele proces 35 dagen duurde. Dan worden er boven die twee gemeenten 40 x 500 x 35 x 414 is 2 90 millioen insekten gevangen. Maar de oude vogels moeten zelf ook leven; volgens berekening 828 vogels, die stel eens, tien keer per dag 500 in sekten eten en dat gedurende 75 dagen, dan ver dwijnen hier nog eens zo'n dikke 300 millioen van dat vliegende en stekende gespuis. U kunt dus rustig aannemen, dat deze 414 paar gierzwaluwen een geweldige opruiming houden! 24/75.

Sterna | 1975 | | pagina 26